
Podržavate? Skupštini predložena hemijska kastracija pedofila
Predsednik Odbora za zdravstvo Skupštine Srbije Dušan Milisavljević podneo je predlog izmena Krivičnog zakona kojim predlaže uvođenje medicinskog tretmana za pedofile i silovatelje povratnike.
Milisavljević (DS) objašnjava da je reč o androgenim blokadama koje se daju u injekcijima. Te blokade podrazumevaju snižavanje nivoa testosterona, koje onemogućava seksualnu aktivnost kod osuđenih pedofila.
„Ove blokade umanjuju seksualnu želju i to nije trajno gubljenje seksualnih aktivnosti već bi se injekcije davale na šest meseci. Sudija bi odlučivao koliko će osuđeni pedofili primati blokade. Mislim da predlog nije vraćanje u neki srednji vek, već medicinski način lečenja osoba koje su počinile najstravičniji zločin – seksualno nasilje nad decom ili ženama. Ovim tretmanom se ne narušava ni zdravlje ovih osoba“, kaže Milisavljević.
Poslanik objašnjava da izmene predviđaju i psihijatrijski tretman pedofila i silovatelja, tj. moraće da idu i na psihijatrijsko lečenje. U predlogu se navodi da bi trebalo da psihijatrijski tretman počne odmah nakon hapšenja, dok bi prvu androgenu blokadu trebalo da primi godinu dana pre izlaska iz zatvora.
„Izmene sam predložio kao lekar i otac ženskog deteta jer sam zgranut svirepim zločinima nad decom. Realnost je da takve osobe zatvor samo dodatno poremeti jer smo poremećenu osobu privremeno odvojili od normalnog sveta i zato posle imate tempirane bombe na ulici“, pojašnjava Milisavljević.
Takođe, i poslanica Demohrišćanske stranke Srbije Olgica Batić smatra da bi za povratnike trebalo uvesti strože kazne. Ona je najavila da će u toku ove ili sledeće nedelje, po četvrti put, predati predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakona kojim se predviđaju mere bezbednosti, i to obavezne hemijske kastracije za višestruke silovatelje i pedofile.
U Srbiji još ne postoji evidencija osuđenih za silovanje i seksualno zlostavljanje dece jer za 17 meseci srpski sudovi nisu doneli nijednu pravosnažnu presudu za 10 krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnicima.
Vođenje posebnog registra propisuje „Marijin zakon“, donet aprila 2013, a u Ministarstvu pravde kažu da se za to još nisu stekli uslovi. „Zakon ne može da se primenjuje retroaktivno. Da bi se učinilac krivičnog dela uveo u posebnu evidenciju, neophodno je da je delo izvršeno posle donošenja zakona i da postoji pravnosnažna presuda“, ističu u Ministarstvu.
U „Marijinom zakonu“ takođe stoji da Ministarstvo pravde treba da donese propise o načinu vođenja evidencije. Na pitanje da li je to urađeno, usledio je odgovor: „Pitanje vođenja svih krivičnih evidencija je mnogo šire i trebalo bi ga rešiti. Zbog toga je u Ministarstvu pravde formirana radna grupa koja radi na izradi podzakonskih akata o vođenju kaznene evidencije. Za vođenje ove evidencije nadležna je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.“
Izvor: 021.rs
Foto: Ilustracija