

Politički i ekonomski razlozi: Ukrajina odustala od organizacije EP
Košarkaški savez Ukrajine saopštio je da odustaje od organizacije Evropskog prvenstva 2015. godine, jer nije u mogućnosti da ga organizuje.
U Ukrajini je već nekoliko meseci nestabilna politička situacija, a zbog sukoba sa Rusijom oko Krima dodatno je ugrožena bezbezdnost.
Ukrajinci su predložili FIBA da domaćin EP 2015 bude druga zemlja ili više zemalja, a da Ukrajini dodeli naredno EP 2017. godine.
„Ukrajina se danas bori za evropsku budućnost. Nadamo se da će u bliskoj budućnosti biti rešene svi ekonomski i politički problemi i situacija se stabilizovati, kako bi mogli uspešno da sprovedemo ovakav projekat“, rekao je šef organizacionog odbrora EP2015 Markijan Ljubkivskij.
On je istakao da ni ekonomska situacija ne dozvoljava Ukrajini da bude domaćin velikog takmičenja.
„Naša zemlja više ne može da finansira izgranju multifunkcionalne areni niti pripremne radove. Ni lokalni komiteti nemaju vremena da budu spremni. U današnjim ekonomskim i političkim okolnostima Ukrajina ne može da organizuje veliki projekat kakav je Evrobasket“, rekao je Lubkivskij.
Izvor: B92