svet

maj 12, 2014 13:28

By

Povlašćeni uvoz cigareta iz EU: Da li će samo Hrvati iskoristiti tih 15 odsto carine?

ID-100103303

Cigarete iz hrvatskih fabrika duvana u Srbiju najverovatnije od jula ove godine ulaziće uz carinu od 15 odsto.

Hrvatska će, međutim, morati da se uklopi u kvotu od 1.600 tona godišnje, jer će povlašćeni uvoz za tu količinu konkurisati sve duvanske industrije u Evropskoj uniji. Još nije dogovoreno kako će biti podeljena ova kvota cigareta, koja godišnje vredi gotovo 50 miliona evra.

Odbor za evropske integracije Skupštine Srbije usvojio je izveštaj o dodatnom protokolu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i naše zemlje, koji je usledio posle ulaska Hrvatske u EU i izlaska iz CEFTA grupe.

Srpski proizvođači cigareta, koji proteklih godinu dana vode bitku sa švercom duvana koji im nanosi milionske gubitke, nisu znali za potpisivanje protokola o povlašćenom uvozu cigareta iz EU. Tako nisu ni spremni da se ove godine uključe u taj posao. Za posebne standarde u Evropi, akcize, izgled paklica biće im potrebno bar devet meseci. Jedina u ovom delu Evropa spremna je – Rovinjska industrija.

„Sada je pravno zaokružen proces koji je započeo pre skoro godinu dana. Još u decembru prošle godine sve je završeno, a čekalo se da se formira Skupština. Sada bi Vlada trebalo to da parafira, a ako se to potpiše u maju, povlašćeni uvoz cigareta iz EU važiće od 2. jula, odnosno mesec dana nakon potpisivanja“, kaže Bojana Todorović, pomoćnik ministra trgovine.

Prema ovom dogovoru, u Srbiju će Evropska unija izvoziti 1.600 tona cigareta po carinskoj stopi od 15 odsto, iako je taksa za uvoz ove robe iz Evrope 53,6 odsto. Kvota od 1.600 tona utvrđena je na osnovu prosečne količine cigareta koje je tokom tri godine u našu zemlju izvozila Hrvatska. Pitanje je da li će te količine iskoristiti samo rovinjska fabrika, ili i neke druge industrije iz EU, jer je ova kvota godišnje vredna 50 miliona evra.

„Ne mora da znači da će tu kvotu popuniti samo hrvatske cigarete. Još nije dogovoreno koji ćemo princip pri uvozu koristiti i kako će kvota biti podeljena. Možda će biti po tržišnom učešću, a možda će važiti pravilo da prvi koji stigne na granicu prvi bude i uslužen. Tako je Makedonija izlaskom Hrvatske iz CEFTA sporazuma takvo pravilo koristila za sir. Kvotu su brzo popunili Francuzi, a Hrvatska po povlašćenim uslovima nije izvezla ni gram sira“, kaže Todorovićeva.

Bojana Todorović smatra da Srbija ovim sporazumom neće imati štete, jer se u „principu ništa ne menja u odnosu na period kada je Hrvatska bila članica CEFTA grupe“. Cigarete iz Hrvatske su pokrivale osam odsto potreba našeg tržišta.

S druge strane, ovim protokolom, koji je ovog vikenda parafirao i skupštinski Odbor za evropske integracije, povećana nam je kvota za povlašćeni izvoz šećera za još 1.000 tona, kao i vina i šarana i druge rečne ribe, objašnjava Todorovićeva.

„Kod šećera je to samo malo povećanje kvote u odnosu na onu koju je Srbija tražila. Povećanje od 1.000 tona je određeno prema izvozu Srbije u Hrvatsku. O toj kvoti još pregovaramo sa Briselom“, navodi ona.

Pregovori oko povećanja kvote za izvoz u EU možda neće biti ni završeni kada Evropa bude ukinula sve kvote. To se očekuje već 2016. godine.

Izvor: Novosti

Foto: Freedigitalphotos.net