
Preminuo Kemal Monteno
Legendarni pevač Kemal Monteno preminuo je danas u 11 časova u 67. godini života.
Monteno je najpoznatiji bosanskohercegovački kantautor i najveći šansonjer te jedan od najboljih kantautora na području bivše Jugoslavije.
Rođen je 1948 u Sarajevu, gde u drugoj polovini 60-ih godina prošlog veka počinje i svoju veoma bogatu i uspešnu karijeru, i to nastupom na festivalu „Vaš šlager sezone“ 1967. godine. Od tada je miljenik festivalske publike u Sarajevu, gde redovno odnosi prve nagrade kao izvođač, autor muzike i autor teksta. Za „Šlager sezone“ nastale su neke od njegovih najljepših šansona, a krajem 1970-ih ovdje su izvedene i njegove najlepše pjesme Gradu i Domovini, svojevrsne himne „Sarajevo ljubavi moja“ (1976) i „Zemljo moja“ (1977).
Montena odlikuje poseban lirski, romantičarski muzički izraz, u kojem su na jedinstven način objedinjeni motivi bosanske sevdalinke sa mediteranskim šarmom italijanske kancone. Njegovi su tekstovi iskrena ispovest pesnika koji je okusio život i ljubavnu bol, te ih na svojstven način pretapa u pitku pesmu jasnog i jednostavnog izraza. Iako se glavni, ljubavni motiv pojavljuje još od Montenove prve kompozicije, Monteno se ipak nikad ne ponavlja u svojim šansona, nego isti motiv spretno varira na hiljadu različitih načina. Utopljene u harmonični kostim melodije, koja ne robuje turobnoj balkanskoj tradiciji, nego se okreće raspevanom Mediteranu i još više, pokatkad setnoj, talijanskoj kanconi, napose onoj sa Festivala San Remo, Kemal Monteno stvara jedinstven muzički izraz, kojemu nema premca na teritoriji cele bivše Jugoslavije. Njegove su pjesme himna večitoj ljubavi, čak i onda kad stihovi govore da je svemu kraj.
U toku svoje više no bogate muzičke karijere kantautora, Monteno je stvorio ne samo vlastiti muzički potpis na domaćoj zabavnomuzičkoj sceni, nego je svojim pjesmama znao doprinijeti i uspehu svojih kolega pevača-prijatelja. U toj muzičkoj suradnji sa tako zvučnim domaćim imenima kao što su Arsen Dedić, Zdravko Čolić, Oliver Dragojević, Tereza Kesovija, Gabi Novak, Mahir Paloš, Neda Ukraden, Ismeta Krvavac, Dražen Žerić i drugi, Monteno nije gledao vlastitu korist, nego svojevrstan način druženja sa svojom rajom i prijateljima, svojstven jednom skromnom i plemenitom čoveku kao što je Monteno.
Kemo, kako ga popularno zovu njegovi prijatelji, tokom 1990-ih sa istim je kolegama izvođačima ostvario i niz velikih dueta, a pored gore navedenih za mikrofonom su mu se pridružili i Rade Šerbedžija, Boris Novković, Fuad Backović Deen, Danijela, Maja Odžaklievska i drugi.
Menadžer Gane Pecikoza potvrdio je da je pevač preminuo jutros u bolnici nakon komplikacija dobijenih posle transplatacije bubrega. Pevač je bio smešten u Zagrebačkom kliničkom centru zbog povišene temperature, koja se danima nije spuštala.
Sarajevski kantautor, koji je sredinom decembra nakon višegodišnjeg čekanja u zagrebačkom KBC „Rebro“ podvrgnut operaciji transplantacije bubrega, uoči Božića je dobio temperaturu. Umesto u Španiju, gde je trebalo da otputuje na kraći odmor i nastup povodom Nove godine, Kemal je spakovao kofere i krenuo ponovo u bolnicu.
Monteno se, inače, godinama se borio s dijabetesom, zbog čega su mu stradali bubrezi. Nakon tri godine odlaženja na dijalizu, krajem prošle godine urađena mu je transplatacija bubrega. To nije jedini veći zahvat koji je muzičar imao.
Skoro dve godine pre transplantacije bubrega, zbog problema sa srcem ugradili su mu bajpas. Uprkos problemima sa zdravljem redovno je nastupao.
Legendarni Kemal je u jednom od njegovih poslednjih nastupa, 19. septembra na 127. “Smederevskoj jeseni”, zapevao i čuvenu pesmu Tome Zdravkovića “Umoran sam od života”, koju je napisao Novica Zdravković.
Na taj način, čuveni muzičar kao da je predvideo svoju smrt. Pogledajte kako je Kemal Monteno izveo pesmu “Umoran sam od života”