svet

maj 15, 2014 12:47

By

Rubensovi krugovi: Dela Rubensa, Vana Dajka i Brojgela u Narodnom muzeju

narodni muzej

Vredna, istorijski značajna dela čuvenih slikara Rubensa, Vana Dajka, Brojgela i drugih biće predstavljena beogradskoj publici na izložbi “Rubensovi krugovi”, koja će biti otvorena 17. maja u Narodnom muzeju.

Ova izložba biće ovorena u okviru manifestacije “Produženi vikend u Narodnom muzeju”, čija će realizacija otpočeti u petak 16. maja. Trodnevni muzejski događaj organizuje se povodom Međunarodnog dana muzeja, 18. maja, a posetioce osim izložbi očekuju radionice za decu i odrasle, prezentacije, struča vođenja…

Izložba „Rubensovi krugovi“ biće svečano otvorena u subotu, 17. maja u 13 časova.

Peter Paul Rubens jedan je od najznačajnijih slikara epohe baroka o čijoj svestranosti i sposobnostima najslikovitije svedoči obim produkcije umetničkih dela koja se vezuju za njegovo stvaralaštvo. Broj od preko tri hiljade slika, tapiserija, gravira i drvoreza, koje je ovaj umetnik dizajnirao, izveo ili nadgledao njihovo izvođenje, nesumnjivo ukazuje da je iza tako velike produkcije morala stajati veoma dobro organizovana slikarska radionica, koja se često naziva slikarska fabrika.

Iz takve fabrike potiče i slika “Dijanin povratak iz lova”, koja se čuva u Zbirci strane umetnosti Narodnog muzeja u Beogradu. Iako nam danas dostupna arhivska građa ne pruža mnogo podataka o sastavu i načinu funkcionisanja Rubensovog studija, ipak smatra se da je bio jedan od najvećih i najkompleksnijih do tada.

Oblik zajedničkog rada umetnika zasnovan na uže profilisanom usmerenju slikara za pojedine žanrove, podrazumevao je proces saradnje ravnopravnih partnera, od kojih je svaki davao doprinos u oblasti za koju je bio posebno talentovan.

Kako bi se na što neposredniji način predstavio krug Rubensovih saradnika posetioci izložbe „Rubensovi krugovi“ će imati priliku da vide i slike “Portret devojčice” Kornelisa de Vosa, “Cveće” Jana Brojgela, kao i “Autoportret” Antonisa van Dajka.

Na dan otvaranja, 17. maja, od 18časova pa do kasno u noć na prvom spratu Narodnog muzeja, posetioci će imati mogućnost da saznaju više o Centru za konzervaciju i restauraciju Narodnog muzeja. Biće to prilika da svi zainteresovani od stručnjaka Ateljea za restauraciju slika Narodnog muzeja sazaju na koje sve načine restauratori kulturnim dobrima vraćaju stari sjaj i zahvaljujući kojim metodama se kulturna dobra čuvaju za buduća pokoljenja. Otkrivajući tajne korzervatorsko-restauratorskog poziva imaćemo priliku da saznamo kako izgleda jedan od skrivenih segmenata života umetničkih dela u muzejskim kolekcijama.

Posetioci Narodnog muzeja imaće priliku da vide i ranije otvorenu izložbu “Slikar Vlaho Bukovac” koja obuhvata sva Bukovčeva dela koja se čuvaju u Zbirci srpskog slikarstva 18. i 19. veka Narodnog muzeja. Nedavno je otvorena i izložba “Svetlost u mraku Prvog svetskog rata”, koja nudi sveouhvatan pregled srpskih impresionističkih slikara koji su stvarali tokom Velikog rata, među kojima su i Nadežda Petrović, Mališa Glišić, Milan Milovanović, Kosta Miličević…

Radno vreme Narodnog muzeja:

Petak, 16. maj: 10:00 – 17:00 časova
Subota, 17. maj: 12:00 – 02:00 časa po ponoći (izuzev Muzeja Vuka i Dositeja 12:00 – 21:00 čas)
Nedelja, 18. maj: 12:00 – 20:00 časova

Tokom ova tri dana ulaznice za sve izložbene prostore Narodnog muzeja se neće naplaćivati.

Izvor: B92
Foto: Tanjug/Oksana Toskić