svet

mart 9, 2015 17:04

By

Srđa Popović u britanskom Gardijanu o svojoj novoj knjizi

Harvard-Srdja-Popovic-3

Strane vojne intervencije ne donose promene, jer, kada je zemlja napadnuta spolja, svi se okupe oko svog vođstva – čak i ako je ono loše. Milošević je imao najveći rejting 1999. godine, baš kao što Džordž Buš nikada nije bio popularniji nego 12. septembra 2001. godine. Isti slučaj je i sa sankcijama, zato što od naftnog embarga bogatija postaje samo mafija, a tržišni embargo se pretvara u hiperinflaciju“, rekao je gostujući predavač Univerziteta Harvard Srđa Popović u intervjuu za ugledni britanski dnevnik Gardijan. On dodaje da su ključ uspeha u borbi protiv Miloševiča bili “entuzijazam i humor, kao i da je Otpor bio i kulturološki odgovor na sve ono što se dešavalo u zemlji jer nasram folk kulture stajao Rimtutituki” .

U intervjuu povodom izlaska njegove nove knjige „Mustra za revoluciju“, koja će u Engleskoj biti u prodaji od 12. marta, Popović navodi da ništa u njegovom detinjstvu nije ukazivalo na buntovničku narav. Mustru za revoluciju Gardijan opisuje kao knjigu koja se lako čita i koja u isto vreme ima zabavni karakter, ali sadrži teorijska i praktična znanja. Nenasilan protest ima akademsku potoru, a o tome studenti Harvarda uče kroz Popovićeva predavanja na ovom univerzitetu.

U studiji koju su uradila dva američka istraživača o 323 građanska protesta, utvrđeno je da su nenasilne metode bile uspešne u 53% slučajeva, dok je kod nasilnih taj procenat 26. Samo 4% nasilnih promena režima završilo se funkcionalnom demokratijom, u poređenju sa 42% u slučaju nenasilnih promena“, rekao je Popović.

Mustra za revoluciju je već doživela svoju američku promociju. Tokom februara predstavljena je u sedištu Gugla u Njujorku i na nekoliko univerziteta u SAD, među kojima je i prestižna Kenedi škola Univerziteta Harvard. Njujork Tajms je objavio recenziju knjige koju je napisala ugledna novinarka i dobitnica Pulicerove nagrade Tina Rosenberg. Delo osnivača Canvasa i gostujućeg predavača Harvarda bi trebalo da se pojavi u knjižarama u Srbiji u aprilu mesecu.

U delovima knjige koju su objavili uticajni američki magazini „Politiko“ (Politico) i „Slejt“ (Slate), Popović objašnjava da su zajedničke potrebe svih ljudi jedna od osa okupljanja i delovanja aktivista. Otud danas toliki broj pokreta i kampanja za zdraviju i kvalitetniju hranu, jer bez obzira na to kakva su čovekova religijska ili politička uverenja, koje je boje kože, ne postoji pojedinac koji nema potrebu da jede. Težište borbe za afirmaciju ciljeva aktivističkih pokreta Popović nalazi i u preuzimanju metoda kojima se najčešće služi neprijtelj – manipulaciji strahom, kao jednim od glavnih ljudskih instinkata. I dok je američka gej zajednica sedamdesetih godina u San Francisku bila stigmatizovana kao krivac za sve loše što se dešava u SAD, Harvi Milk, ikona američkog gej pokreta, je probleme sa kojima se ta populacija suočava učinio vidiljivijim skrećući pažnju na nešto što je bio zajednički strah svih stanovnika San Franciska – probleme sa psećim izmetom.

Mustra za revoluciju, pored Srbije, SAD i Velike Britanije bi do kraja godine trebalo da se nađe u prodaji u Australiji, Nemačkoj, Francuskoj, Južnoj Koreji, Turskoj i Španiji.


AUTOR: svet.rs

FOTO: beta