
Svečano otvorena izložba „Prebilovci“ u Kulturnom centru Novog Sada
Izložba istorijskih fotografija „Prebilovci“, autora Predraga Loza i Dragoslava Ilića, studenata istorije Filozofkog fakulteta iz Banja Luke, svečano je otvorena na Tribini mladih Kulturnog centra Novog Sada. Na otvaranju, posetiocima su se osim autora, obratili i zamenik predsednika Skupštine grada Novog Sada, Miroslav Ilić, predsednik udruženja Jadovno 1941. iz Banjaluke, dr Dušan Bastašić i Milenko Jahura, predsednik srpskog nacionalnog društva Prebilovci.
Prebilovci su srpsko selo u Južnoj Hercegovini i nalaze se na obodu reke Neretve u opštini Čapljina. Malo je naselja u Bosni i Hercegovini koji imaju tako burnu istoriju kao što ima ovo naselje. Nakon više od sedamdeset godina prvi put je organizovana ovakva izložba, broj okupljenih posetilaca rekao je više od hiljade reči. Kulturni centar Novog Sada još jednom je pokazao koliko je važno sećati se svih žrtava i tim sećanjem odati poštovanje za nevino i mučno stradanje nekoliko hiljada Srba.
Zamenik predsednika Skupštine grada Novog Sada Miroslav Ilić rekao je da naš narod treba da se seti svih žrtava koje su nevino stradale i tako mučenički izgubile svoj život: „Nijedan evropski narod u 20. veku nije doživeo toliko velika stradanja, a sa druge strane nije u tolikoj meri potcenio i zaboravio na žrtve kao što je to učinio srpski narod. Uzroci velikog broja problema koje danas imamo, možemo i tu pronaći. Naš narod treba da se seća svake žrtve koja je nevino stradala, jer na taj način odaje im počast.“
U Drugom svetskom ratu selo je izraslo u simbol stradanja srpskog naroda u takozvanoj Pavlićevoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Bacanjem dece i njihovih majki u jamu Golubinku kod Šurmanaca ubijeno je oko 600 stanovnika ovog sela. Stradanje su preživela samo 172 stanovnika. Jedan od autora izložbe, Predrag Lozo, zahvalio se Kulturnom centru Novog Sada, što je otvorio svoja vrata za ovu izložbu i na taj način upoznao javnost o stradanju o kojem se malo govori, a koje je velikih razmera. „Baveći se i posmatrati istoriju, istovremeno je i blagodet i prokletstvo. U njoj su mučenik i heroj braća blizanci. Baviti se nečim što podrazumeva kulturu sećanja, nije ni malo lako, ali u poslednje vreme otvaraju se mogućnosti da to sećanje istoričari prošire i da se načine iskoraci kako bi šira javnost bila upoznata“, rekao je Lozo, dodavši da Novi Sad otvoren grad i da obraća pažnju na sve nevine žrtve srpskog naroda.
Pred pedesetu godišnjicu od stradanja u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, srpski narod je počeo da skida betonske oklope, sa tri velika stratišta. Izvađene su kosti oko 4000 Srba, stradalih u ustaškim pogromima 1941—1945. Pored kostura i predmeta žrtava pronađeni su tada dokazi mučenja. Dr Dušan Bastašić i Milenko Jahura zahvalili su se svim posetiocima koji su došli da pogledaju ovu izložbu, rekavši da to dokazije kako građani ipak ne zaboravljaju, ali da je potrebno to sećanje prenositi na nove generacije.
Ova izložba zajednički je projekat Kulturnog centra Novog Sada i udruženja građana Jadovno 1941. iz Banjaluke. Svi zainteresovani izložbu mogu pogledati do 23. novembra na Tribini mladih novosadskog Kulturnog centra.
Autor: Life Content
Foto: Promo