svet

jun 12, 2014 10:50

By

Svetsko prvenstvo u fudbalu za neupućene: Danas počinje Mundijal! A šta je to?

world cup

Oni koji prate fudbal znaju o Svetskom prvenstvu verovatno i više nego što im treba. Ali, šta je sa svima onima kojima je ta priča o Mundijalu pomalo strana, a ipak bi voleli da znaju bar ono osnovno? Baš za njih, sledi kratko uputstvo za praćenje najvećeg događaja u „najvažnijoj sporednoj stvari na svetu“. A najvećeg sportskog događaja u 2014, svakako.

Šta je to uopšte Svetsko prvenstvo?
Jednomesečni fudbalski turnir u kome se 32 reprezentacije najpre kroz takmičenje u grupama, a onda i kroz nokaut sistem, na ispadanje, nadmeću za titulu najbolje nacionalne selekcije na svetu.

Super, a je l’ igraju naši?
Ne igraju.

A što?
Zato što su morali više da brinu o pevanju, nego i igranju. Šalu na stranu, nisu uspeli da se kvalifikuju. Borili se, trudili se, ali… Belgija i Hrvatska su bili bolji u toj grupi u kojoj su bili i naši „orlovi“, pa su oni otišli na Mundijal, a mi, eto, nismo.

Dobro, a što je onda to takmičenje bitno, kad već nema naših?
Zato što mi nismo najbitniji na svetu, bar ne dok ne počnemo prvo da radimo na uvećanju sopstvenih talenata i otklanjanju svojih mana. A dok to ne uradimo, ili bar dok ne počnemo, kada je o fudbalu reč – ne postoji veće i važnije takmičenje od Svetskog prvenstva. Ono se održava svake četvrte godine, pa ga svi koji ga vole – sa nestrpljenjem čekaju. I, evo, dočekali su ga.

Dakle, 32 ekipe… A kako one igraju?
Prvi deo turnira se odvija kroz osam grupa. U svakoj od njih je po četiri reprezentacije. One međusobno odigraju mečeve (dakle, svaki tim – odigra tri utakmice, jer je toliko preostalih učesnika te grupe) i onda se pogleda kako izgleda tabela.

Kako se uopšte pravi ta tabela?
Tabela je najprostija stvar. Ko pobedi u grupi – dobije tri boda, poraženi ne dobije ništa, a ako se meč završi nerešno, oba tima dobiju po bod. Kada se odigra svih šest utakmica u okviru jedne grupe, pogled na tabelu daje jasan poredak. Prve dve ekipe iz svake grupe idu dalje – a trećeplasirana i četvrtoplasirana iz svake grupe se vraćaju kući.

Aha, dakle – 16 timova ostaje u konkurenciji posle te prve faze?
Tako je. S tim što onda oni ne igraju po grupama niti sakupljaju bodove, već počinje nokaut deo takmičenja.

Boks!
Ne, nokaut faza je kada se dva tima sastanu, pa ko pobedi ide dalje, a ko izgubi – ide kući.

Dakle, biće osam parova. Oni će se odrediti žrebom, ili?
Jeste, biće osam parova, ali neće se birati žrebom. Prvi iz grupe A će igrati sa drugim iz grupe B. Prvi iz grupe B – sa drugim iz grupe A. I tako redom, „ukrštaju“ se najbolje plasirani timovi iz grupa sa timovima koji su bili drugoplasirani u prvoj fazi takmičenja.

Koliko to onda ima mečeva?
U prvoj fazi, u osam grupa po šest utakmica – to je 48. Onda još osam mečeva u osmini finala. Četiri meča će biti u četvrtfinalu. Dva u polufinalu, a onda još samo dva: najpre za treće mesto, u kome će igrati poraženi polufinalisti, a zatim i veliko finale, u koje će ući pobednici polufinalnih duela. Ukupno, 64 utakmice.

To sve u Brazilu? Mesec dana? A u kojim terminima?
Da, u Brazilu, od 12. juna do 13. jula. Termina ima raznih, ali skoro cela prva faze odvijaće se uz tri meča dnevno, i to najčešće u terminima: prvi meč u šest uveče po našem, srednjevropskom vremenu, drugi u devet uveče, a treći u ponoć. Po srednjeevropskom vremenu, da ponovimo.

Lepo. A kad to ustvari počinje?
Danas u 22 časa po našem vremenu igra se prvi meč, Brazil – Hrvatska.

A onda, tri meča dnevno? Non-stop?
Ima dana kada će ih biti i četiri dnevno, ima i kada se igraju po dva.

Sjajno!
Jeste. A tek će biti kada Mundijal počne. Čitamo se!

 

Izvor: Blic

Foto: AP