
U susret Svetskom danu knjige: Razgovori o Crnjanskom i Pekiću
Povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava 23. aprila, u Narodnoj biblioteci Srbije, u četvrtak biće organizovano niz programa i aktivnosti u slavu knjige i kulture čitanja. Tom prilikom, biće organizovane i brojne akcije, a prvih deset posetilaca programa Narodne biblioteke Srbije dobiće na poklon godišnje članarine.
Celodnevni program počinje u 11 časova edukativnom i interaktivnom radionicom za decu predškolskog uzrasta pod naslovm „Priče iz šume“, što je istoimena edicija u izdanju čačanske Pčelice. Program će voditi Nikoleta Novak, urednica izdanja.
Tačno u podne, u amfiteatru, biće održan javni čas „Kod Hiperborejaca Miloša Crnjanskog“, koji će voditi profesor Milo Lompar. Ovu romanesknu, autobiografsku, memoarsku i esejističku knjigu, „jedan haos uspomena, lutanja i putovanja“, u reprezentativnom dvotomnom izdanju objavila je izdavačka kuća Laguna.
Za 19 časova predviđen je razgovor povodom Dnevnika Borislava Pekića u pet knjiga pod naslovom „Život na ledu“, u izdanju Službenog glasnika. U razgovoru će učestvovati supruga pokojnog pisca Ljiljana Pekić, Vladimir Kecmanović i Srđan Vučinić. Nakon promocije publika će imati priliku da učestvuje u nagradnoj igri uz poklon-knjige Glasnikovih izdanja.
Na Svetski dan knjige i autorskih prava, akcijom Vrh piramide, Udruženje profesionalnih izdavača Srbije pokloniće svoja vredna izdanja, čime se završava i dvomesečna izgradnja Piramide od knjiga započeta na Dan Narodne biblioteke Srbije, 28. februara. Prikupljene knjige biće poklonjene Matičnoj biblioteci Svetozar Marković u Zaječaru i Narodnoj biblioteci Radislav Nikčević u Jagodini.
U saradnji Narodne biblioteke Srbije i Udruženja izdavača i knjižara Srbije, u 105 knjižara u 23 grada širom zemlje biće odobreni popusti za sve građane sa članskom kartom biblioteka iz tekuće kalendarske godine. U akciju su uključene knjižare Vulkan, Delfi i Laguna, Zavod za udžbenike, Službeni glasnik, Evro Đunti, Mladinska knjiga, Stilos, Dereta, Dobra knjiga, Čarobna šuma i Kreativni centar.