svet

May 27, 2014 08:55

By

Poplave u Srbiji: Vanredna situacija u Kragujevcu, evakuisano 48 ljudi

kragujevac
27. maj 2014. 08:55

Olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom pogodilo je sinoć oko 17.30 sati Kragujevac. Za sat vremena palo je 50 litara kiše po kvadratnom metru. Udari vetra iznosili su do 60 kilometara na sat. Štab za vanredne situacije kojim je presedavao gradonačelnik Veroljub Stevanović proglasio u 20 sati vanrednu situaciju na teritoriji grada Kragujevca. Evakuisano je 48 lica.

Najugroženiji delovi grada su Ždraljica, Beloševac, Lekina bara, Ilina Voda i potez oko “Žitoprodukta”. Ima poplavljenih industrijskih objekata i privatnih kuća. Evakuisano je 48 lica među kojima ima i dece. Svi su zbrinuti i smešteni u Gerontološki centar i na „Šumadija sajam“.

„Najveća šteta je na infrastrukturi i velikom broju stambenih objekata gde je voda dostizala i do jednog metra. Bujični vodotokovi su izneli veliku količinu kamena i rizle na glavne saobraćajnice“, rekao je zamenik komandanta Štaba, Zoran Jovanović.

Deo pogona „Zastava oružja“ je pod vodom i prekinut je rad u trećoj smeni. Poplavljeni su i podrumi Kliničkog centra, Hitne pomoći i gradskih škola i obdaništa. Nastava u školama neće biti obustavljena.

“Zakonodavac kaže da ukoliko su ugroženi ljudski životi i ako su materijalna dobra ugrožena, praktično nam daje za pravo da uvodimo vanrednu situaciju”, rekao je Jovanović odgovarajući na pitanje novinara zašto je vanredna situacija uvedena, kada su u većini poplavljeni podrumi.

Situacionom centru do ponoći je upućeno oko stotinu prijava za poplavljene kuće i puteve.

Nakon prestanka padavina ekipe „Čistoće“ i „Elektrošumadije“ krenule su sa raščišćavanjem terena. Teška mehanizacija je upotrebljena za saniranje najugroženijeg dela grada, ispod nadvožnjaka u naselju Ilina Voda.

Veliki broj sela i prigradskih naselja je isključen preventivno sa strujne mreže. Bez struje su bila naselja Gornja i Donja Sabanta, Žeželj, Dulene, Lužnice, Desimirovac, Medna, Rečani, deo Ilićeva i Maršić.

poplave spasavanje camac tanjug

23. maj 2014. 

17:00

Vlada Srbije odobrila je predlog da se ukine vanredna situacija u zemlji, a premijer Aleksandar Vučić je zahvalio svim ministrima na angažmanu tokom prethodnih dana.

Članovi vlade jednoglasno su se izjasnili da ukidanje vanredne sitaucije, a premijer je predložio i da se na danasnjoj sednici usvoji i odluka da se pripremi poseban izvestaj za skupstinu i građane o merama preduzetim za vreme poplava.

12:15 – Republički štab za vanredne situaucije predložićeVladi Srbije da s današnjim danom ukine vanrednu situaciju u zemlji, izjavio je na sednici Štaba ministar policije Nebojša Stefanović.

On je rekao da postoje uslovi da se vanredna situacija ukine, ali da će ono ostati na snazi u dva grada i 16 opština gde je situacija takva da, kako je rekao, ne možemo potpuno da ga ukinemo.

Vanredna situacija ostaje u Šapcu i Sremskoj Mitrovici, kao i u opstinama Obrenovac, Ljig, Ub, Lajkovac, Osečina, Paraćin, Mionica, Svilajnac, Smederevska Palanka, Šid, Trstenik, Kosjerić, Bajina Bašta,
Krupanj, Mali Zvornik, Koceljeva, Vladimirci.

Ministrar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je naveo da je situacija osim klizišta u malom Zvorniku i još nekim opštinama stabilna, da ide ka normalizaciji osim u Obrenovcu gde je trećina opštine pod vodom situacija.

Prema njegovim rečima stvaraju se uslovi za povratak stanovništva rekao je Stefanović i dodao da nadležna ministarstva rade posao u svom domenu i daju instrukcije kako bi se sprečile neke neželjene posledice kao što su zaraze ili neke bolesti…

On je naznačio da će organi bezbednosti dati i nadalje svoj doprinos i učestvovati sa svim svojim sredstvima i da neće dozvoliti da se bilo šta desi.

Do sada su otkrivena 33 tela, od kojih je 13 žrtava utapanja, izjavio je Stefanović i dodao da su to pravi i istiniti podaci i odnose se na celu Srbiju.

“Vršimo obdukciju i za svaku će se raditi pojedinačno”, rekao je Stefanović.

21:35

Sa područja ugroženih poplavama do sada je prijavljen nestanak 798 osoba, a od njih je pronađeno 215 osoba, saopštio je MUP Srbije.

MUP Srbije pozvao je 18. maja sve građane da za prijavu nestanka osoba s područja pogođenih poplavama pozovu brojeve dežurnog Operativnog centra MUP-a.

U Crvenom krstu Srbije agenciji Beta je ranije danas rečeno da nemaju evidenciju o ukupnom broju prijavljenih slučajeva nestalih osoba, te da je potrebno obratiti se MUP-u.

Operativnom centru Ministarstva unutrašnjih poslova od 18. maja do danas prijavljen je nestanak 798 osoba sa ugroženih područja, od kojih je pronadjeno 215 osoba, saopštio je MUP uz napomenu da ovi brojevi nisu precizni zbog toga što više gradjana prijavljuje nestanak jedne osobe, što automatski povećava broj nestalih.

“Problem je i što pojedine osobe koje su u medjuvremenu pronadjene o tome nisu obavestile policiju, kako bi se evidentirao njihov pronalazak, što s druge strane smanjuje broj pronadjenih osoba od pravog podatka”, naveo je MUP.

Da ne bi dolazilo do ovakve zabune, MUP je apelovao na sve gradjane koji su prijavili nestanak osoba, ukoliko su one u medjuvremenu pronadjene, da o tome obaveste Operativni centar MUP-a na brojeve na koje su i prijavili nestanak, navodi se u saopštenju.

Izvor: B92
Foto: Tanjug

poplava paracin

19:35

Poslednjih nekoliko dana građani Paraćina, pa i neke poznate ličnosti, pokušavali su da putem društvenih mreža obaveste javnost da i oni postoje, te i da su ugroženi poplavama.

Međutim, u svim izveštajima naznačeno je bilo da su što se ovog grada tiče ulice bezbedne, te da su poplavljena samo polja.

Pa ipak, Internetom je počela da kruži fotografija na kojoj vidimo da vesti ipak nisu bile tačne i da se voda nalazi i u samom gradu.

Foto: Facebook

obrenovac
22. maj 12:10 – U gornjim delovima opštine Obrenovac, odnosno kolubarskom delu, danas će biti izabran određen broj muškaraca biti kako bi u njihovim domaćinstvima počelo uspostavljanje i funkcionisanje svega što je neophodno za normalan život i da bi se brinuli o stoci koja je preživela poplavni talas, izjavio je šef Kriznog štaba Rade Milošević.

Milošević je u izjavi za RTS podsetio da je Barič od jutros ponovo otvoren i dozvoljeno je svim meštanima da se vrate u domaćinstva kako bi se život u tom naselju normalizovao.

Milošević je najavio da će biti nastavljena asanacija terena.

On je rekao da su juče pozvani vlasnici objekata u gradskom jezgru koji služe za ishranu – mesnica, pekara, prodavnica, u ulicama u gradskom jezgru da omoguće sanitarnoj veterinarskoj inspekciji da u sadejstvu sa policijom iznesu svu robu koja je kontaminirana u poplavnom talasu.

Milošević je objasnio da ima mesta u gradu koja su i dalje poplavljena, da je trenutno angažovano 126 pumpi iz Sektora za vanredne situacije koje crpu vodu i da su u toku noći ispumpali vodu u visini od 40 centimetara.

Taj posao će potrajati još nekoliko dana u svim najugroženijim delovima, a po završetku tih radova, moći će da se obavi kompletna asanacija korišćenjem hemijskih sredstva, da bi potom počelo uvođenje ljudi u domaćinstva, najavio je Milošević.

Prema njegovim rečima, tehnička voda je puštena u kompletnom kolubarskom delu opštine Obrenovac, Bariču, Maloj Moštanici i u još tri četiri mesne zajednice u delu prema Ibarskoj magistrali.

Fabrika sa vodom je počela prekjuče da radi u Bariču, a od juče meštani imaju i vodu za piće.

Milošević je rekao da je jedan deo Obrenovca jutros dobio vodu, a da deo opštine sa ukupno pet ili šest mesnih zajednica trenutno ima struju.

Elektrodistribucija radi da što brže omogući da i ostali delovi grada dobiju struju. Određeni broj trafostanica je i dalje pod vodom i pumpama se crpe voda kako bi se i tu uspostavila normalna distribucija električne energije, rekao je Milošević.

POPLAVLJENA OBALA DUNAVA U SUSEKU

18:07 – Srbiji kao posledica poplava prete brojna klizišta, posebno ukoliko brzo dođe do povlačenja Save i Dunava na beogradskom području, izjavila je Biljana Abolmasov.

Govoreći o unutrašnjosti Srbije, profesorka Rudarsko-geološkog fakulteta iz Departmana za geotehniku, navela je da na tom području stvaranje klizišta još nije završeno.

Prema njenim rečima, profesori i stručnjaci Građevinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta danas su imali sastanak u Ministarstvu građevine, na kome je dogovoreno da se sa Vojno-geografskim institutom, specijalnim avionom, prelete područja sa klizištima kako bi se utvrdilo koja od njih su najhitnija za sređivanje da se tamo pošalju ekipe, kao i da se utvrdi iznos materijalne štete.

Procena štete zbog klizišta, kako je rekla, ne može da se uradi za dva-tri dana, jer su potrebne minimum dve nedelje, pošto teren mora prvo da se snimi i snimci proanaliziraju, dodala je Biljana Abolmasov.

Ona je ocenila da je neka od tih klizišta moguće sanirati, a neka nije moguće, istakavši da Srbija ima dovoljno kapaciteta i stručnjaka koji na tome treba da rade i kada je reč o geologiji i o građevinskim stručnjacima.

Ona je ukazala na to da su Srbiju zadesile nesvakidašnje padavine, koje nisu zabeležene više od 100 godina i za koje ne može da se kaže da su normalna pojava, istakavši da klimatske promene definitivno imaju uticaja na ovakve pojave.

Srbija je 2005. kao i 2006. i 2010. imala ozbiljne količine padavina, koje su takođe pokrenule mnoga klizišta, i sada više ne možemo računati da ćemo takve situacije imati jednom u 25 godina, što znači da ćemo morati da se prilagodimo, kako ne bismo imali velike materijalne štete, dodala je Biljana Abolmasov.

Ona je ukazala na to da postoji mogućnost da Srbija kroz neke međunarodne projekte dobije određenju količinu novca namenjenu, pre svega, za istraživanja o klizištima.

12:55

Dunav kod Smedereva dostigao je nivo od 695 santimetara, situacija je pod kontrolom, a vrh poplavnog talasa se očekuje u naredna dva-tri dana – saopštio je danas smederevski Štab za vanredne situacije.

Deo naselja Metalor je evakuisan i žitelji su smešteni u sportsku halu, dok je većina otišla kod prijatelja i rođaka. Stanovnici Orešca nisu evakuisani, ali se situacija na ovom nebranjenom delu obale neprekidno prati.

U organizaciji ministarstva za sport i omladinu jutros je u Smederevo pristiglo 50 volontera iz Vršca koji su odmah upućeni u Kolare i biće angažovani na raščišćavanju terena i stvari u poplavljenim domaćinstvima.

Škole u Kolarima i Ralji počinju sutra da rade, po preporuci školske uprave Požarevac.

Nastavljena je dezinfekcija na svim područjima i objektima gde su se stvorili uslovi za to. Stručne ekipe uklanjaju uginule životinje iz poplavljenih delova smederevskog atara, što se čini ubrzano zbog visokih temperatura.

Izvor: Blic
Foto: Tanjug

komesarka eu kristalina georgieva tanjug 2

10:25

Komesarka Evropske unije za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i reagovanje u kriznim situacijama Kristalina Georgieva obišla je Obrenovac. S njom je bio ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović.

Oni nisu davali izave, a kako javlja izveštač Bete sa lica mesta, situacija u Obrenovcu se smiruje. U centru grada nema ljudi, voda se povukla, ipak postoje delovi Obrenovca gde je visina vode i dalje oko metar.

Stefanović i Georgijeva su se nakon obilaska Obrenovca uputili ka Centra Sektora za vanredne situacije na Novom Beogradu, gde je evropska komeserka uručila helikopter, generatore i drugu opremu koju donira EULEKS Sektoru za vanredne sitaucije MUP-a Srbije.

“Impresionirana sam rekacijom srpskih vlasti prethodnih nekoliko dana. Ponosni smo što smo ovde pored vas i nadam se da će pored hrane i osnovnih potrepština koje je misija Euleks obezbedila za stanovništvo Srbije, ovi generatori značiti puno pošto će obezbediti struju za više od 1.000 porodica”, kazala je Georgijeva.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović zahvalio je misiji Euleks i dodao da će zahvaljujući tom genratoru, gradovi koji nemaju struju, moći normalnije da funkcionišu.

“Narednih dana pripadnici MUP-a će se pored poslova na obezbeđenju normlanijih uslova za život stanovnika poplavom pogođenjih područja posvetiti i proceni štete. Na tom poslu će raditi i drugi državni organi”, kazao je Stefanović.

Georgijeva će u 10 sati obići termoelektranu Kostolac, gde će posetiti spasilačke ekipe EU koje su tamo angažovane – nemačke, češke i francuske spasioce.

Georgijeva se sinoć sastala sa premijerom Aleksandrom Vučićem, koji je izrazio zahvalnost Evropskoj uniji za podršku i pomoć koju su pružili Srbiji u teškoj situaciji izazvanoj poplavama i objasnio da u ovom trenutku možemo da računamo praktično na tri vrste pomoći.

Vučić je na konferenciji za novinare nakon razgovora s evropskom komesarkom, rekao da je to najpre upravo pomoć koju Georgieva generiše, zatim sredstva iz fonda solidarnosti EU i konačno novac iz IPA fondovi koji prethodnih godina nismo iskoristili.

Georgieva je rekla da Srbija ima punu podršku Unije u teškoj situauciji nastaloj katastrofalnim poplavama a kad je reč o pomoći, humanitrna je već počela da stiže, dok na novac iz Fonda EU za vanredne situaucije i iz IPA fondova treba određeno vreme.

Ona je objasnila da konkurisanje za novac Fonda za vanredne situacije uobičajeno traje oko 10 nedelja, dok se na odluku čeka jos dva ili tri meseca, istakavši da aplikacija mora da se zasniva na preciznim potrebama.

Posle Srbije, Georgijeva će posetiti i BiH, gde će obići područja pogođena poplavom i razgovarati sa zvaničnicima BiH.

Izvor: Beta, Tanjug
Foto: Tanjug

poplava obrenovac tanjug

09:35

Mirna noć u borbi s poplavama. Tokom noći najviše evakuisanih iz Obrenovca. Srem se i dalje brani. Beograd čeka vrh talasa na obe reke. Trodnevna žalost.

MUP Srbije saopštio je u utorak uveče da je evakuisano ukupno 31.873 ljudi. Zvanično su potvrđene 22 žrtve, od čega je samo u Obrenovcu nađeno 14 tela. Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče na sednici Vlade da će najverovatnije biti nađeno još tela kada se voda povuče.

Načelnik operativnog gradskog centra za vanredne situacije Aleksandar Marsenić izjavio je jutros da su tokom noći najviše evakuisani građani iz centra Obrenovca odakle je bilo najviše poziva.

On je na RTS-u rekao i da su Sava i Dunav u blagom porastu, ali da za sada nema informaciju da bi tokom dana moglo doći do proglašenja vanredne odbrane od poplava.

On je dodao i da je Sekretarijat za zaštitu životne sredine Beograda organizovao preventivnu dezinfekciju u svim prihvatilištima na teritoriji grada za lica koja su evakuisana sa poplavljenih područja.

Vlada proglasila trodnevnu žalost 21, 22. i 23. maja.

Broj žrtava raste. Zvanično je saopšteno da ima 22 mrtva – 14 u Obrenovcu, 2 u Krupnju, 6 u ostatku Srbije.

Obrenovac: Nastavljena evakuacija i tokom noći. Ulaza nema do daljeg.

Šabac: Situacija stabilna, ali oprez neophodan.

Kostolac: Voda se izliva, ali je termoelektrana zasad sigurna, na terenu specijalci Francuske, Češke, Nemačke.

Šid: Sava se i dalje izliva sa hrvatske strane, ali bedemi drže.

Vodostaj Save celim tokom kroz Hrvatsku u značajnom je padu.

Prihvatni centri dobro snabdeveni, spisak potrebnog ovde.

Pomoć neophodna: Smederevska Palanka, Krupanj, Svilajnac, Paraćin, Bajina Bašta, Mali Zvornik.

Crveni krst objavio prve spiskove evidentiranih. Internet-zajednica formira spisak nestalih. Više ovde.

MUP: Potrebni džakovi. Prihvat Omladinskih brigada broj 31, NBGD.

Izvor: B92
Foto: Tanjug

kristalina georgieva komesarka EU tanjug

01:00

Komesarka Evropske unije za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i reagovanje u kriznim situacijama Kristalina Georgieva obići će danas Obrenovac i Kostolac.

Georgijeva će obići poplavljeni Obrenovac sa delegacijom i ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem.

Evropska komesarka sastala se u utorak sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, posle čega je najavljeno da će Srbija moći da računa na pomoć iz Fonda solidarnosti EU, na sredstva iz IPA fondova, kao i na humanitarnu pomoć.

Izvor: B92
Foto: Tanjug

20. maj 2014.  22:25

1285734-21

Nezapamćene poplave koje su zadesile našu zemlju isprva kao da niko od najuticajnijih svetskih medija nije ozbiljno shvatio, ali poslednja dva dana televizijske i radijske emisije, kao i novinske stupce širom sveta, pune vesti pristigle iz Srbije.

U Srbiji se trenutno nalazi dosta inostranih reportera koji su došli da izveštavaju sa lica mesta, pa smo tako saznali da su tu kolege iz Bi-Bi-Sija, Rojtersa, norveške televizije TV2… ali i oni koji se u svojoj domovini suočavaju sa sličnim scenarijem. Novinarka i snimatelji hrvatske „Nova TV” u Srbiji su od nedelje ujutro, a odmah po prelasku granice uputili su se u Obrenovac.

“U petak i subotu smo čekali u Slavoniji jer smo hteli da pređemo u Bosnu ili Srbiju. U Bosnu nismo uspeli, ali su nas na kraju pustili da uđemo u Srbiju. Nemam reči koje bi opisale ono što smo videli u Obrenovcu – priča za „24 sata” novinarka Barbara Štrbac.

obrenovac poplava tanjug 2

Njihova ekipa je ceo dan u nedelju izveštavala sa terena, uspeli su da uđu i u grad, ali, kako kaže, juče su ih zadržali.

“Kada je vaš premijer došao, pustili su nas da uđemo, ali juče smo sedeli na punktovima i čekali da nas puste. Čuli smo razne priče, da neće da nas puste zbog ružnih stvari koje možemo da zateknemo, ali mi ćemo čekati. Javljamo se uživo u program u skoro svim vestima i po potrebi improvizujemo”, rekla nam je Barbara juče sa terena.

Kako kaže, raduje je sloga koja je proizašla iz jedne ovako velike nesreće.

“I u Hrvatskoj je situacija postala teška, ali mi ostajemo ovde i posebno mi je drago što su stigli spasioci iz Hrvatske da pomognu ugroženom stanovništu u Srbiji”, ističe novinarka, i naglašava da će ostati u Srbiji dokle god bude bilo potrebe.

obrenovac poplava tanjug

U poslednja dva dana u našu zemlju stigle su i kolege iz Rumunije i Norveške, a utisak je isti – nikada nisu videli ovako nešto.

“Trebalo je da se iz Istanbula vratimo u Norvešku, ali su nas preusmerili na Srbiju. Došli smo u nedelju po podne i odmah otišli u Obrenovac, ali nas nisu pustili u grad. Juče smo otišli u 5 ujutro i tada smo ušli. Prizor je jeziv. Izveštavali smo o poplavama koje su zadesile Englesku pre neku godinu, ali nije bilo ovako. Ipak, najjači utisak na nas ostavili su brojni dobrovoljci koji danonoćno pomažu”, kažu Ule i Simen, novinari norveške TV2 stanice.

FOTOGRAFIJA POPLAVLJENOG OBRENOVCA IZ VAZDUHA

I rumunska novinarka Manuela Strinu sa televizije „Digi24” zanemela je pred prizorom koji je zatekla juče u Obrenovcu.

“Kada su nas oko 14 sati pustili da uđemo u grad, nije bilo ničega, samo voda, vojska i policija. Još nisam videla da je poplava zbrisala gradove od više desetina hiljada žitelja”, ispričala nam je Manuela, koja je u Beogradu sa snimateljem i uživo se uključuje u rumunske vesti.

poplave spasavanje camac tanjug

Izvor: 24 sata
Foto: Tanjug

zastave

21:50

Srbijom kruži vic da je Dobricu Ćosića izdalo srce kada je vidio hrvatske specijalce koji raseljavaju Srbe iz Obrenovca. Da, dogodilo se i to – hrvatski specijalci pohitali Srbiji u pomoć, Hrvatski autoputevi oslobodili plaćanja putarine vozila koja voze humanitarnu pomoć nevezano za njenu destinaciju, uplate Crvenog krsta ukrštaju se između Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, a spasioci na terenu u BiH ne gledaju molite li se kod hodže, popadije ili fratra. Deca s natpisima na ćirilici pozivaju ljude na doniranje unesrećenih u sve tri zemlje, uključujući i onu čiji se ponosni nacionalisti svako malo dohvate čekića zato što im smeta to pismo.

Nažalost, bio je potreban jedan opšti i veliki potop opa da čovek ispliva na površinu ispod slojeva i slojeva debelih naslaga atributa, kojima se ljudi na ovim prostorima inače oblažu i misle da su zbog toga malo bolji od komšije.

Prvenstveno su to mulj vere i nacije, one dve male stvari na temelju kojih se navodno ne sme diskriminisati po ustavima naših država, ali se to van izvanrednog stanja tako s veseljem, redovno čini. Naravno, ne bez rezona – u ime neke veće pameti, uspešnijih sportista, izmišljene, ali ponosnije junačke prošlosti, većeg broja Nobelovaca, ponekad i superiornijih ljubavničkih veština.

obrenovac

I time se vješto manipuniše, čak i kad je to najmanje uverljivo, što se dalo videti i za vreme protesta u Bosni i Hercegovini kada su entitetski televizori hipnotisali gladne ljude ponavljanjem: “Ovo nije socijalni bunt, to su Balije/Hrvati/Srbi koji žele destabilisati Federaciju/Republiku Srpsku, vi zapravo niste sirotinja…” I onda se desi nešto ovakvo i ispadne da te stvari mogu biti važne samo moralno bankrotiranim idiotima.

Ne samo to, nego još gore! Ispostavilo se da su i crnci – naši! Dakle, oni isti azilanti protiv čijeg su se prihvatanja Srbi žestoko bunili, i to opet s “razlogom” – nekakve nikad obavljene sabotaže “svetskog giganta”, Termoelektrane Nikola Tesla B u čijoj su blizini bile barake za njihov crni smeštaj (!?) – iznosili su građane Obrenovca na svojim plećima na suvo.

nula

I tu nije kraj. Gradonačelnik Beograda Siniša Mali, definitivno je jedan od onih u dugom nizu koji su zakazali zadnjih dana. Ovaj čovek, koji očigledno nije kalibar najvećeg hrvatskog Srbina u istoriji Nikole Tesle, uspeo je svojim smirivanjem panike tako loše reagovati na izlivanje Kolubare da je odgodio evakuaciju Obrenovca, čije je stanovništvo samo primetilo pucanje brane. Na kraju su morale u pomoć stići i policijske snage iz Hrvatske. Dan po dan, dolazimo do sledećeg saopštenja.

“U ime Vlade Republike Srbije i svih njenih građana veoma smo zahvalni Vladi Republike Hrvatske na brzoj reakciji i iskazanoj spremnosti da pomogne. Ovaj gest ima dodatni veći značaj imajući u vidu da je Hrvatska i sama suočena sa poplavama na svojoj teritoriji. Uvereni smo da će čin iskazane solidarnosti građani Srbije umeti da cene…”, navedeno je, između ostalog, u izjavi Ambasade Republike Srbije u Zagrebu.

No, daleko uzbudljiviji iskorak od Vlade Srbije učinili su oni od kojih se najmanje očekivalo da prevaziđu razlike među narodima i narodnostima. Delije. Navijači Crvene zvezde na svom su Twitter profilu objavili niz fotografija i zaista korisnih informacija, poziva na akcije i apela za pomoć ugroženim područjima u Srbiji, BiH, ali i Hrvatskoj. Pritom su Hrvate nazvali prijateljima, izražavali podršku Slavoncima, Crveni križ nisu “prevodili” u krst, što je zaista izgledalo i još uvek izgleda spektakularno, uz dužno poštovanje prema navijačkim skupinama.

Treba uzeti u obzir realnost da profesionalni sport u praksi zapravo ne promiče toleranciju, već produbljuje šovinizam, koji, nažalost, tenkiraju navijačke skupine ne samo na Balkanu nego i šire, uz časne iznimke retkih antifašističkih navijača, poput onih koji podržavaju NK Zagreb, White Angelsi.

tito

Akciji ujedinjenja dao je svoj doprinos i teniser Novak Đoković koji je izraz svoje tuge zbog poplava koje su poharale Srbiju, Hrvatsku i BiH završio rečima: “Živeli svi narodi bivše Jugoslavije.”

Ipak, nezaobilazna je činjenica, kada govorimo o internetu i društvenim mrežama, ta da je poplava, dakako, izbacila i ustrajno glupe nacionaliste. Njihovo je najjače oružje, uz teoriju o čišćem i časnijem pedigreu nacionalnog tora kojem pripadaju, teorija zavere. I tako se pojaviše priče da su u Hrvatskoj brane namerno razarane, a sela potapana s jednim jedinim razlogom – da bi se spasio Beograd. Od svih gluposti koje su remetile protok korisnih informacija na Mreži, ova je bila najjača; a konkurisala joj je tek najnovija izjava na jednom portalu čije ćemo ime samo delom navesti i to zbog higijene o kojoj naročito sada treba voditi računa.

Dakle, portal **vno.hr objavio je tekst sljedećeg naslova: “HAARP uzrok poplava širom Bosne i Hercegovine?” Inače, HAARP je ključna riječ koja navlači čitanost publike nešto manje zahtjevnijeg nivoa pa bilo to **vno.hr, **vno.ba ili **vno.rs. Novinari **vno.hr-a su inače ovih dana bili opsjednuti pomaganjem isključivo ljudima s ispravne strane nabujale rijeke, iako se pokazalo da do njih lakše dolazi pomoć, makar iz EU.

slavonijabolja

Naime, iako u Srbiju i BiH lakše prolazi pomoć iz Makedonije i Crne Gore, sudbina pojedinih konvoja pomoći pokazale su koliko te potopljene granice između BiH i Hrvatske te Srbije bile i ostale smetnjom, čak i u kataklizmi. Administracija koju treba nadvladati da bi se područjima dostavila pomoć je impresivna. Da bi skupina građana poslala pomoć u robi iz Hrvatske u BiH nužno je ne samo biti organizovan, nego je potrebno i voditi se kao izvoznik, moraš imati EORI broj, špeditera, gomilu papira…

Bh portali javljaju da kamioni s robom iz Austrije satima čekaju na prelazima, ne bi li prešli te kobne granice za koje je pre dvadesetak godina izginuo grozomoran broj ljudi. Malo je nastrana činjenica da bi, u slučaju da se katastrofa dogodila pre 1. jula 2013. godine, Hrvati lakše dostavljali pomoć u Bosnu i Hercegovinu, koja je najgore prošla za sada i čiji će se mrtvi tek zbrajati u nedeljama koje dolaze.

Kad se događa ovakvo nešto, nemoguće je ne zapitati se koliko će nam trebati da zaboravimo na normalno razmišljanje, ponašanje i ovu bliskost koju je probudila ogromna tuga što se nadvila nad BiH, Srbijom i Slavonijom. Koliko će brzo doći to sutra, kada mulj bude sastrugan s ulica Obrenovca, Doboja i Gunje, pa da se opet k’o do juče valjamo u blatu nacionalizma?

Recimo, mesec dana da se dâ Hrvatima, pa još dve nedelje Srbima, čisto da ispoštuju julijanski kalendar? Kad ćemo opet, svi skupa s Bošnjacima, biti prasci? To nam tako dobro ide.

tvitoslav

Tekst je preuzet sa portala Lupiga

Izvor: Buka
Foto: Twitter, Facebook

smederevo-poplave-twitter-1400430534-499705

19:20

Euleks je danas dostavio dodatnu humanitarnu pomoć stanovništvu ugroženom u poplavama u centralnoj Srbiji, saopšteno je iz Misije EU na Kosovu.

Donacija se sastoji od dva generatora velikog kapaciteta koji mogu da proizvedu struju za oko 800 domaćinstava, tuševe za vanredne situacije koji mogu da se koriste na terenu za dekontaminaciju, dezinfekciju i druge postupke, dodavanjem određenih hemikalija u rezervoare, grejače, bojlere za kuvanje vode, kapaciteta od 20 litara – 10 komada.

Donacija će biti predata Centru za vanredne situacije pri MUP-u Srbije, a dostavu će obaviti Kristalina Georgijeva, komesarka za međunarodnu kooperaciju, humanitarnu pomoć i krizne situacije EU, navodi se u saopštenju Euleksa.

Od nedelje 18. maja, helikopter Euleksa zajedno sa dve posade i opremom za vanredne situacije koja sadrži i platforme i čekrk za izvlačenje ugroženih stavljen je na raspolaganje Vladi Srbije.

Euleksovi piloti zajedno sa pripadnicima MUP-a Srbije do sada su izveli operacije u kojima je dostavljeno oko 4.100 kg hrane i lekova u poplavama ugroženim područjima širom Srbije. Sledeci zadatak je isporuka tone i po hrane i lekova, ali je trenutno prioritet evakuacija ugroženih.

Euleks je stavio svoje resurse na raspolaganje Vladi Srbije i pre svega ugroženima u poplavama u Srbiji.

Do sada je Euleks misija na Kosovu dostavila i 5.000 obroka, 7.600 litara vode, 200 vreća za spavanje i 200 poljskih kreveta u stovarište Crvenog krsta u Mladenovcu, po instrukciji Centra za vanredne situacije MUP-a.

Euleks je spreman da pomogne na bilo koji način, zavisno od potreba. Jedna ambulantna kola sa osobljem su u pripravnosti i spremna da reaguju ukoliko postoji potreba, stoji na kraju saopštenja.

Izvor: b92

poplave tanjug

18:05

Preventivna evakuacija naselja Morović i Višnjićevo, koja je počela u ponedeljak uveče, odvija se po planu u četiri faze, uz propisanu medicinsku trijažu

Prva faza predstavlja evakuaciju lica iz mesta Jamena koja su stacionirana u Mesnoj zajednici Morović, a druga faza podrazumeva evakuisanje bolesnih i starih lica, kao i porodilja i dece do 15 godina, saopštio je danas Štab za vanredne situacije Vlade Vojvodine.

U trećoj fazi obavlja se evakuacija stoke i materijalnih dobara, a četvrta faza podrazumevaće evakuisanje radno sposobnih lica, ukoliko to bude potrebno, piše u saopštenju.

Navodi se da zdravstvene i socijalne ustanove učestvuju u zbrinjavanju evakuisanih iz opštine Obrenovac i spremne su da prihvate i druge evakuisane iz poplavljenih područja.

Higijensko-epidemiološka situacija i snabdevanje vodom za piće pod stalnim je nadzorom Instituta za javno zdravlje Vojvodine iz Sremske Mitrovice.

Dodaje se da se sprovodi pojačani epidemiološki i sanitarno-inspekcijski nadzor nad kretanjem crevnih i zaraznih bolesti i celodnevno dežurstvo u svim zdravstvenim ustanovama.

Pokrajinski štab za vanredne situacije je, na zahtev Štaba u Šidu, obezbedio 100.000 džakova, 5.000 litara goriva, 5.000 paketa za ishranu radne snage, 7.000 litara vode za piće i dve cisterne sa 20.000 litara vode.

Potpredsednik Vlade Vojvodine i komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić izjavio je danas da u najugroženijem rejonu sremskih naselja, u opštinama Šid i Sremska Mitrovica, nije bilo probijanja nasipa i odbrana je za sada uspešna.

Ješić je rekao Tanjugu da je nešto pre 15 sati završen obilazak celog terena i da je na licu mesta utvrdjeno da se sva naselja brane sa uspehom.

“Uradili smo i avionski pregled terena, ali i obilazak svih nasipa u rejonu naseljenih mesta Morović, Višnjićevo, Bosut i Sremska Rača i utvrdili da se svi nasipi drže i da nema nikakvog curenja ni probijanja”, rekao je Ješić, dodajući da crpna pumpa kod Bosuta, na ušću reke Bosut u Savu radi punom snagom.

On je naglasio da je situacija pod kontrolom, ali i da je prilično ozbiljna.

Ješić je napomenuo i da je u opštini Sremska Mitrovica deo banaka ispraznio svoje bankomate, što je stvorilo problem gradjanima i onima koji se u toj opštini nalaze kao volonteri na poslovima odbrane od poplava.

“Odmah smo preko Centra za logistiku Pokrajinskog štaba za vanredne situacije uputili apel banakama da se novac vrati u bankomate, što je vrlo brzo i učinjeno”, kazao je Ješić, pohvalivši brzu reakciju banaka.

Na osnovu analize Instituta za javno zdravlje Vojvodine ne preporučuje se za upotrebu i piće voda iz seoskih vodovoda u opštini Pećinci, zbog podizanja podzemnih voda, saopštio je danas Pokrajinski štab za vanredne situacije.

Zabrana upotrebe vode važi sa sela Brestač, Donji Tovarnik, Ogar, Ašanja, Deč, Karlovčić i Prhovo, saopštio je štab.

Štab je obezbedio snabdevanje vodom za piće u tim mestima, dok seoski vodovodi ne budu sanirani.

Izvor: Tanjug, B92

16:55 – Nova klizišta pogoršavaju iz dana u dan sve težu katastrofu na području opštine Bajina Bašta, rekao je Tanjugu predsednik ove opštine Radomir Filipović. Šteta bi bi, prema prvim procenama, mogla da iznosi oko 20 miliona evra, ali u to nije uračunata šteta koju su pretrpela domaćinstva, izjavio je potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

“U celoj opštini nema ni jedan ispravan putni pravac. Kompletna putna infrastruktura uništena je u selima Rogačica, Crvica, Ovčinja, Gvozdac, Dub, Kostojevići i dalje prema Bačevcima i Debelom brdu”, kaže Filipović.

14:40 – Bedemi kod Bosuta nisu izdržali, i Sava je probila nasip i voda nadire ka selima Morić, Višnićevo i drugim okolnim selima. U toku je evakuacija sela Morvića. Prvo se evakuišu žene i deca, i oni koji žele da napuste selo, prenosi TV Pink.

2092149452537aea5e089f6735590620_640x438

13:40 – Smederevski štab za vanredne situacije naložio stanovnicima nebranjenih naselja Metalor i Orešac da se hitno evakuišu jer Dunav raste.

Prema izveštaju stručnih službi, Dunav je dostigao nivo od 678 centimetara i očekuje se da će sutra vodostaj dostići kotu vanredne odbrane od poplava.

Kako je objavljeno na sajtu opštine Smederevo, po nalogu Štaba, stručna ekipa je obišla postrojenja NIS-a i”‘Milana Blagojevića” i konstatovala da su fabrike apsolutno zaštićene zbog postojećeg visokog nasipa, dok ekipa JP Direkcija za izgradnju svakodnevno, na svaka dva sata, obilazi klizišta u Dunavskoj i Goričkoj ulici i potencijalno klizište prema Udovicama. Popisane su sve kuće i procena je da klizišta miruju.

Štab je upozorio sve neodgovorne osobe, koje pomeraju džakove sa peskom i urušavaju odbrambeni nasip, da to ne rade i da će zbog toga biti najstrožije sankcionisani.

Ekipe EKOSAN-a i HES-a su na terenu u Kolarima i obavljaju dezinfekciju domaćinstava u kojima su za to stvoreni uslovi, a odluka je i da se u Kolare upute sve raspoložive pumpe za ispumpavanje zaostale vode i mulja i odredjene su odgovorne osobe za izvršavanje tih zadataka.

Štab je i proširio broj odgovornih na poslovima dezinfekcije poplavljenih bunara u najugroženijim selima, a osim ekipe HES-a, zadužene su i nadležne inspekcije, koje će taj posao raditi u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje u Požarevcu.

11:28 – Premijer Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je u Obrenovcu stradalo 14 ljudi, od kojih se polovina udavila. Vlada je izglasala da se danima žalosti proglase sreda, četvrtak i petak.

Vučić je rekao da su svi pomislili da su blizu kraja, ali su leđne vode izazvale probleme.

“Ne očekujemo bez obzira na visinu Save da nam se ponovi ono iz prvih dana krize. Desetostruko smo snažnije pogođeni od ostalih u regionu”, kaže Vučić.

On je objasnio da trenutno ronioci proveravaju da li ima žrtva u poplavljenim kućama. Premijer je dodao da u Obrenovcu ima 14 žrtava, a obdukcija je pokazala da su polovina utopljenici.

“Rezultati obdukcije će jasno biti predočeni za svako lice”, rekao je Vučić.

Vučić je rekao da se voda malo povukla iz Obrenovca tako da komandant Žandarmerije i ronioci istražuju da li ima mrtvih u prizemnim kućama u Obrenovcu.

Po rečima premijera, ta pretraga neće moći da bude završena danas. Vučić je kazao da su u toku obdukcije tela nadjenih u Obrenovcu i da će rezultati biti objavljeni.

Vučić je rekao da mora da se spreči svaka vrsta zaraze i da se zaštiti stanovništvo.

20. maj 2014. 10:00 – Evakuacija iz Obrenovca uspešno se nastavlja. Situacija sa nivoom Save u Beogradu pod kontrolom, kaže načelnik operativnog gradskog centra Aleksandar Marsenić.

Kako javlja RTS, do jutros je evakuisano oko 2.000 ljudi, a u ranim jutarnjim časovima je javljeno da se evakuiše oko 4.000 ljudi iz mesta Stubline.

“Evakuisani su stanovnici Zabrežja, a na TENT-u A i B postavljeno je još 15.000 džakova. Angažovane su helikopterska jedinica i ronilački klubovi”, rekao je Marsenić.

Kako je rečeno, akcija i dalje traje, hrana se doprema 24 sata dnevno, a potrebna je i voda za piće.

On je naveo da je nastavljena i asanacija terena, odnosno da su službe rade na svim lokacijama na kojima je to moguće u ovom trenutku.

Kada je u pitanju Beograd, Marsenić je naveo da je situacija sa nivoom Save trenutno stabilna i pod kontrolom. Prema njegovim rečima, volonteri se šalju na destinacije koje je potrebno braniti, a džakova za pesak zasad ima dovoljno.

Potpuna evakuacija Obrenovca naložena je juče popodne, kada je ministar policije Nebojša Stefanović rekao da dolazi novi poplavni talas, a da su popustili nasipi kod Zabrežja. On je naložio hitnu evakuaciju, ali je rečeno da ima dovoljno vremena, oko 20 sati da se ceo posao završi.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je jjuče da je Sava u porastu kod Obrenovca i da je probijen nasip na tri mesta kod Zabrežja, ali da nema razloga za paniku.

“Nema razloga za paniku i situacija nije kao pre tri dana. Ovo sada nije trka sa vremenom. Direktor Srbijavoda je u helikopteru i osmatra situaciju i kretanje vode. Nakon toga ćemo odlučiti da li će još neki i koji delovi Obrenovca biti evakuisani. Poonavljam, nema razloga za paniku i slušajte naredbe Opštinskog kriznog štaba”, rekao je Marić nakon naloga za potpunu evakuaciju.

129546

22:25 – Odbrambeni nasip na Mlavi kod Termoelektrane Kostolac odoleva, ali još preti opasnost od prodora vode i kasno popodne pumpe velikog kapaciteta počele su da prebacuju vodu između nasipa i termoeletrane preko odbrambenog bedema u korito reke Mlave.

Prilikom posete Termoelektrani Kostolac, ministar enegetike i rudarstva Alekandar Antić bio je prisutan kada su specijalne spasilačke ekipe iz Češke i Francuske počele pumpama velikog kapaciteta da prebacuju vodu preko nasipa u Mlavu prenosnim kapacitetom od 2,5 hiljade metara kubnih na sat.
“Apsolutno smo rešeni da ćemo braniti Kostolac po svaku cenu i koristimo sve moguće i tehničke i operatavne i inženjerske metode da podivljalu Mlavu zaustavimo i sačuvamo termoelektranu i kop Drmno”, rekao je Antić novinarima.

20:20 – U selima šidske opštine Bosut i Višnjićevo ubrzano se postavljaju nasipi za odbranu od Save, a slično je i u svim drugim naseljenim mestima u toj opštini. U toku preventivna evakuacija mesta Morović i Višnjićevo.

Preventivna evakuacija naseljenih mesta Morović i Višnjićevo, u opštini Šid, počela je u 19.30 časova, saopstio je Republički štab za vanredne sitaucije.

Evakuacija Morovića i Višnjićeva se sprovodi u smislu preventivnog delovanja zbog mogućnosti poplave, a po usmenoj naredbi generala policije Mladena Kuribaka i to u četiri faze.

Prva faza predstavlja evakuaciju lica iz mesta Jamena koja su stacionirana u mesnoj zajednici Morović, a druga faza podrazumeva evakusanje bolesnih i starih lica, porodilja i dece starosti do 15 godina. U trećoj fazi izvršiće se evakuacija stoke i materijalnih dobara, a četvrta faza, ako bude potrebna, podrazumeva evakuisanje radno sposobnih lica.

Za sprovođenje evakuacije pripremljeni su autobusi gradskog saobraćajnog preduzeća “Novi Sad” koji se nalaze u centru Morovića i Višnjićeva.

Evakuisano stanovništvo biće smesteno u prihvatni centar koji se nalazi u sportskoj hali u Rumi, a neki će eventualno biti prebačeni u Gerontološki centar i dve škole u tom gradu. U samoj sportskoj hali već je pripremljeno oko 500 kreveta.

NASIP NA SAVI KOD SELA DRENOVAC

17: 50 – Krizni štab za vanredne situacije Grada Šapca pozvao je sve radno sposobne građane da se hitno jave na lokaciju Kasarne ili sportske hale “Zorka”, gde ih čekaju autobusi, radi odlaska na kritične tačke – Čevrntija, Crpna pumpa i Revenica, gde je neophodno da se ojačaju bedemi. Doneta odluka da svi kafići budu zatvoreni, svo radno sposobno stanovništvo da pomaže.

koceljeva-poplave-foto-tanjug

16:55

Ministar unutrašnjih poslova naredio je hitnu i potpunu evakuaciju Obrenovca zbog novog poplavnog talasa koji se ovom gradu približava iz pravca Zabrežja.

Uskoro opširnije…

16:00

Mnoga privatna lica i udruženja u Beču su se uključila u akciju prikupljanja humanitarne pomoći i slanja iste kriznim područjima u Srbiji. Međutim, javljaju se problemi na graničnim prelazima, pa su našu redakciju mnogi čitaoci kontaktirali za informacije kako i na koji način je moguće prevesti pomoć.

Na zvaničnom sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije je saopšteno:

„Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio svim ljudima u inostranstvu koji žele da pomognu da je se neophodno da se jave našim konzulatima u zemljama u kojima se nalaze.„Ako želite da pošaljete pomoć iz inostranstva, neophodno je da kontaktirate konzulat Republike Srbije u tim zemljama kako biste dobili neophodne potvrde”. Kozulatima je neophodno javiti se kako bi im izdali potvrdu sa kojom će nesmetano preći granicu.“

evakuacija-obrenovac-tanjug-610x406[1]

Šta je potrebno za dobijanje potvrde

Na zvaničnom sajtu Ambasade Republike Srbije u Beču stoji sledeće obaveštenje:

Uvoz humanitarne pomoći

Ambasada je dužna da svim prevoznicima humanitarne pomoći izda potvrdu o transportu humanitarne pomoći za prezentovanje nadležnim organima na granici, kao i da najavi dolazak humanitarnog transporta.

Da bismo izdali potvrdu potrebno je da znamo sledeće podatke:

– Pošiljalac robe,
– primalac robe,
– vrsta robe,
– količina robe,
– vrednost robe,
– vrsta prevoza,
– podaci o prevoznom sredstvu,
– orijentaciono vreme i mesto prelaska granice.

Za sve dalje informacije pogledajte na zvaničnom sajtu Ambasade Republike Srbije u Beču www.vienna.mfa.gov.rs

makis[1]

Tekst: Svetlana Nenadović, Life Content
Foto: Tanjug

13:25

U 2012. ni jedan jedini dinar nije potrošen za jačanje i izgradnju nasipa i bedema na rizičnim tačkama velikih reka, pa Srbija ni ove godine nije spremna za poplave. Dok je u susednim državama Hrvatskoj i Sloveniji već upaljen alarm upozorenja na poplave, nadležni u Srbiji uveravaju da takva opasnost nama zasad ne preti.

Zatrpani i neočišćeni kanali i odvodi, improvizovani mostovi i izgrađeni objekti tamo gde im nije mesto, slika su nemara i javašluka u pojedinim opštinama, koju smo videli pre samo pet meseci kada je voda poplavila hiljade hektara i stotine domaćinstava u nekoliko opština i sela Srbije.

Tada je obilazeći poplavljena područja, ministar policije Ivica Dačić nesavesnim gradskim ocima u Gadžinom Hanu zapretio i hapšenjima zbog nemara. Od tada se međutim malo toga promenilo, a država i dalje u odbrani od poplava primenjuje isključivo taktiku gašenja požara. V.d. direktora JP Srbijavode Goran Puzović kaže da je situacija takva jer nema para.

“U 2012. godini imali smo 50 odsto manje sredstava nego u prethodnoj. Umesto 1,5 milijardi dinara, dobili smo nešto više od 600 miliona, a to je za 20 odsto manje od onoga što nam je potrebno za redovno održavanje vodotokova. Onda vam je jasno da nove nasipe i bedeme nismo mogli da pravimo”, kaže Puzović, koji se nada da će u budžetu za sledeću godinu za ove namene biti više novca. U 2007. godini se iz državne kase izdvajalo preko pet milijardi dinara.

poplave kod kraljeva tanjug

Poznato je i koje su to najkritičnije tačke u slivovima reka Save, Morave i Dunava. Načelnik sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić za naš list navodi čak 23 opštine i grada koji nemaju dobru odbranu od poplava.

“Mi imamo nasipe stare 20 i više godina i to ne može da traje ako vi ne ulažete u njihovo održavanje. Jedino što smo ove godine uspeli je da izvršimo malo veće pritiske na lokalne samouprave da bar oni urade svoj komunalni deo posla, očiste kanale i omoguće protok vode”, kaže Marić.

U poslednjoj deceniji najveće poplave su zabeležene 2009. godine i 2010. kada je vodostaj reka bio na istorijskom maksimumu. Šteta na poplavljenim područjima merila se milionima evra. Računice kažu da je odnos novca koji treba uložiti u zaštitu i štete koja nakon poplava nastane uvek jedan prema deset. 

Izvor: Blic
Foto: Tanjug

PRIPADNICI VOJSKE POSTAVLJAJU DZAKOVE ZA ODBRANU OD POPLAVA

12:45

U toku je preventivna evakuacija deset sela u okolini Šapca izjavio zamenik komandanta kriznog štaba Šapča Boban Bimbašević.

Reč je o selima Drenovac, Ševarice, Tabanović, Pričinović, Majur, Mišar, Orašac, Miokus, Dragojevac, Mrđenovac i Provo.

Bimbašević je apelovao da se najpre obavi evakuacija dece i žena, kako bi muskarci mogli da pomognu u evakuaciji.

Nekoliko stotina pripadnika Vojske Srbije uz druge građane angažovano je na utvrđivanju bedema u okolini Šapca, uzvodno na reci Savi, rekao je danas Tanjugu brigadni general Duško Žarković. Po njegovim recima, stanje je pod kontrolom, sanacija se vrši na nekoliko kritičnih mesta i on se nada da će se u tome uspeti.

Prethodno je komadant kriznog Štaba u Šapcu general Ljubiša Diković naredio hitnu evakuaciju stanovništva iz sela uz Savu u okolini Šapca, zbog velike opasnosti od pucanja nasipa.

“Nivo vode oko Šapca se smanjuje, ali to ne znači da je opasnost prošla. Bedemi su puni vode i preti realna opasnost da dođe do proboja”. Noćas smo imali izuzetno tešku situaciju kod Čevrntije, koju je 500 vojnika uspešno saniralo za sada i sprečilo da se voda izlije i napravi katastrofu od ušća Drine ka Šapcu”, rekao je Diković u Šapcu.

Šef Gradskog štaba za vanredne situacije u Šapcu, načelnik Generalštaba Vojske Srbije je meštanima sela Drenovac koji su na spisku za seljenje, ali to nisu uradili, rekao da je najbolje da sami odu do bedema i uvere se koliko propušta, ako ne veruju njemu.

“Donja zona bedema pretvorila se u blato, a curenje je prvi znak da bedem više nije siguran”, rekao je Diković.

U kriznom štabu doneta je odluka da građani više ne učestvuju u odbrani Save nakon 20 časova, već da to rade vojska i policija, a doneta je i zabrana ulaska u zonu za privatna vozila.

“Zbog mogućeg proboja vode, građani su obavešteni da ako čuju signal za evakuaciju, krenu od bedema levo i desno, a da za sobom ostave materijalna dobra”, dodao je Diković.

U Štabu su rekli da je proboj vode realna mogućnost, ali da nije došlo do toga, te nema mesta za paniku.

Od 15. maja do sinoć, sa područja šabačkih sela u kojima je naređena preventivna evakuacija stanovništva, izvedeno je 814 ljudi, objavila je Gradska uprava.

Jedan deo odbija da posluša naredbu o evakuaciji, zbog čega Štab za vanredne situacije upozorava da je situacija takva da se nikome ko živi u blizini nasipa u ovom trenutku ne može garantovati bezbednost. Najverovatnije zbog nepridržavanja naredbi o evakuacijama, u Mrđenovcu i Krupnju, dve osobe su izgubile živote.

Štab za vanredne situacije naložio je lokanoj samoupravi da od danas angažuje radnike javnih preduzeća na poslovima za koje nedostaje ljudstva za odbranu grada, kao što je punjenje vreća sa peskom i još jednom pozvao Šapčane da se prijave u što većem broju, u kasarni ili u Hali sportova “Zorka“.

Pošto vanredna situacija traje već više dana i svi su izgledi da će potrajati još neko vreme, gradu je potrebna hrana i voda, čizme i obuća, stočna hrana, kao i pumpe za ispumpavanje vode iz objekata, pa je Štab pozvao sve koji su u mogućnosti, da upute pomoć. U ataru sela Mrđenovca, gde je naređena evakuacija ljudi, ostalo je 30 ovaca, 40 krava i oko 100 svinja koje je neophodno hraniti.

Izvor: B92
Foto: Tanjug

 VOLONTERI SORTIRAJU ODECU

11:15

Volonteri Srbije zaduženi za prikupljanje pomoći nastradalima u poplavama apeluju građanima da ne donose garderobu na mesta predviđena za prikupljanje sredstava, jer toga ima dovoljno, već da umesto toga, ukoliko su u mogućnosti donesu donji veš koji nedostaje, za sve uzraste.

evakuacija obrenovac tanjug

19. maj 2014. 11:00

Iz MUP-a je danas navedeno i da ni jedan objekat kopova i termo – elektrane Kostolac i Te-Ko „B Drmno nije poplavljen, ljudstvo je u pripravnosti, a proizvodnja se za sada odvija nesmetano.

Pored Obrenovca, posebno teška situacija je i u Krupnju, Sremskoj Rači i Jamenu, navedeno je u saopštenju MUP-a.

S područja Obrenovca evakuisano je oko 7. 800 osoba, dok je kroz prihvatne centre prošlo preko 9.000, od čega se jedan broj evakuisanih posle evidencije smestio kod rodbine. Evakuacija i dostava hrane i vode ugroženima u tom gradu i dalje u toku.

Iz izbegličkog naselja u Starom Kostolcu, evakuisano je oko 150 ljudi koji su izmešteni u halu sportova u Kostolcu i kasarnu „Sopot“ u Požarevcu. U termoelektrani TEKO B Drmno, u toku noći ojačavan je nasip i stanje na na površinskom kopu Drmno je stabilno.

U toku prethodnog dana na spasavanju ljudi u poplavama ugroženim područjima bilo je angažovano pet helikoptera koji su evekuisali 36 osoba i transport preko 4 tona hrane i vode. Pripadnici helikopterskih jedinica iz Mađarske, Euleksa i Slovenije uključili su u akciju evakuacije ugroženih lica i transporta hrane i vode za piće.

Na teritoriji Sremske Mitrovice ukupno je evakusano 660 osoba, a meštani Jamena kompletno su evakuisani. Reka Sava je u blagom opadanju i vodostaj je za pet santimetara manji u odnosu na sinoć. Odbrambeni nasipi za sada su stabilni.

Takođe, odbrambeni nasipi na Savi kod Šapca su stabilni.

U Krupnju je najveći problem pojava velikog broja odrona i klizišta. Sanirano je klizište koje je ugrožavalo hladnjaču sa amonijakom. Voda od poplavnog talasa se povlači. Stanovništvo se redovno snabdeva hranom i vodom.

Na teritoriji Republike Srbije bez struje bilo je preko 26.000 domaćinstava, poplavljeno je 2.260 objekata, a ugrožena su 1.763, navedeo je MUP u saopštenju.

Izvor: B92

00:30

Avion sa delom humanitarne pomoći Ujedinjenih nacija sleteo je večeras je u 23:45 na beogradski aerodrom. Avion je dočekao ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović sa predstavnicom tima UN u Srbiji Irenom Vojcakovom Solarno.

Prvi deo pomoći koji je dostavljen Beogradu sastoji se iz agregata, pumpi za vodu i čamaca za spasavanje, saopštio je ranije MUP, najavivši da će kasnije stići i drugi avion sa hranom i vodom za najugroženije stanovništvo.

 

EVAKUACIJA MESTANA SELA CAMCEM

00:08

Podigli smo nasip u šumama na naftaškom putu..Ujutru se gradi zemljani nasip oko sela Bosut i Sremske Rače! Mitrovica do sredine dana bezbedna“, napisao je Goran Ješić na svom Tviter profilu.

00:05

Potpredsednik pokrajinske vlade i komandant pokrajinskog Štaba za vanredne situacije Goran Ješić izjavio je večeras da je osnovni cilj da se obezbedi odbrana od poplave na potezu Kuzmin-Bosut, u suprotnom će biti srušeno sve što je urađeno na odbrani Sremske Mitrovice.

Ješić je na konferenciji za novinare kazao da je neophodno da se taj potez odbrani na sve načine i da je sva mehanizacija usmerena na taj potez.

On je istakao da se nastavlja i sa odbranom drugih naseljenih mesta u Sremu.
U Mitrovici smo se odbranili sa čeonog dela uz pomoć 760.000 džakova sa peskom, ali sada preti opasnost dolaska vode sa druge strane jer se probijanjem brane na dva mesta u Hrvatskoj voda izlila u šume i dolazi sa zadnje strane, što je najteže odbraniti i zbog toga je neophodno postaviti nasip na delu Bosut-Kuzmin kako bi se ta voda iz šume zaustavila“, rekao je Ješić.

On je napomenuo da je Sremska Mitrovica odbranjena od najvećeg izmerenog vodostaja u istoriji, ali je je rekao da je apsurd da Mitrovica padne od vode koja dolazi sa zadnje strane. Ješić je rekao da je u sumama površine 12.000 hektara trenutno stampedo divljači koja beži u krdima od vode koja nadilazi. On je posebno naglasio da je Pokrajinski štab danas tokom dana naložio evakuaciju četiri naseljenja mesta u opštini Šid i dva u opštini Sremska Mitrovica.

Istakavši da je Sremska Mitrovica ispoštovala taj nalog i preventivno evakuisala Sremsku Raču, dok lokalna samouprava Šida osim Jamene nije sprovela evakuaciju nijednog drugog mesta.
Apelujem da se tokom noći iz Adaševca, Morovića, Vašice i Višnjićeva evakuišu žene deca stari i nemoćni jer je preko noći teško graditi nasipe i to nije moja politička odluka, već odluka stručnih ljudi“, rekao je Ješić dodajući da će o toj odluci obavestiti načelnika sektora za vanredne situacije Predraga Marića.

On je kazao da su se, na žalost, obistinile jutrošnje prognoze štaba da će to što je u Hrvatskoj brana pukla na dva mesta doneti veliku količinu vode na podrujčje sremskih naselja u opštini Šid i značajno otežati odbranu za ljude koje se brane od poplava jer najteži scenario je kad voda dolazi kroz polje i šume.
Jedna od dve strane koje su pukle u Hrvatskoj na svega je tri kilometara udaljena od mesta Jamena i ugrozava i to mesto, kao i Morović, Adavševce, Višnjićevo i Vašicu pa smo naložili da se pokrene evakuacija u tim mestima“, rekao je Ješić.

 

b12

23:00

Najbliži saradnik šeika Mohameda bin Zajeda obavestio je danas popodne predsednika Srbije Tomislava Nikolića da će Ujedinjeni Arapski Emirati uputiti Srbiji pomoć u iznosu od 10 miliona dolara za saniranje štete izazvane katastrofalnim poplavama, izjavila je večeras savetnica predsednika Srbije Stanislava Pak Stanković.

Pak Stanković je Tanjugu rekla da će predsednik Nikolić sutra uputiti konvoj humanitarne pomoći u najugroženija mesta opštine Krupanj. Pomoć su obezbedile kompanije koje su se odazvale apelu predsednika.

Nikolić će uručiti pomoć građanima i obići više lokacija na području opštine Krupanj.

 

evakuacija-610x426

21:19

Iz italijanskog grada Brindizija večeras u 23 sata na Aerodrom “Nikola Tesla” avionom stiže prvi deo humanitarne pomoći Ujedinjenih nacija.

Prvi deo pomoći sastoji se iz agregata, pumpi za vodu i čamaca za spasavanje, dok će u toku sutrašnjeg dana stići avion sa hranom i vodom za najugroženije stanovništvo, navedeno je u saopštenju MUP-a.

UNICEF je saopštio da je Svetski program za hranu uputio 60 cisterni za vodu, 24 agregata, tri sistema za prečišćavanje vode i 10 čamaca za spašavanje.

U toku sutrašnjeg dana stići će još jedan avion sa 17 metričkih tona hrane za najugroženije stanovništvo.

Pošiljku će večeras na aerodromu dočekati rezidentna koordinatorka Tima Ujedinjenih nacija u Srbiji Irena Vojcakova Solarno, koja će pomoć, kako je najavljeno u saopštenju UNICEF-a, uručiti ministar unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću.

Na poziv Vlade Srbije, kancelarija UN u Srbiji saopštila je u subotu da će obezbediti hitnu pomoć stanovništvu ugroženom od poplava.

UN su aktivirale sistem za pomoć u vanrednim situacijama da bi obezbedile Srbiji opremu za spasavanje života kao i higijenske pakete, dušeke, hranu, kao i ostale potrepštine za evakuisano stanovništvo, navedeno je u saopštenju MUP-a.

makis

17: 17
Stanovnik Obrenovca došao je čamcem do poplavljene kuće, i prizor koji je zatekao zabeležio kamerom. Svuda oko njega je mutna voda, a u dvorištu je snimio i frižider koji pluta.

http://youtu.be/cEjMzfFj7K0

DZAKOVI SA PESKOM

16: 00 – Samo u Obrenovcu je pronađeno 12 beživotnih tela od kojih je jedna osoba preminula prirodnom smrću, saopštio je danas premijer Aleksandar Vučić, koji, međutim, strahuje da bi taj broj mogao biti veći.

Premijer je objasnio da je najpre namera vlasti bila da javnost zaštiti od bilo kakvog senzacionalizma, izmišljotina i neistinitih priča.

“Situacija je katastrofalna, ali ima i neistinitih informacija, kao na primer da su srušeni čitavi soliteri. To nije tačno i reč je o jednoj jednospratnoj kući”, precizirao je premijer.

On je rekao da ne zna tačan broj, ali da misli da je preko 4.000 ljudi evakuisano, te da su 324 osobe smeštene u staračke domove i oni su snabdeveni hranom, lekovima i vodom.

Premijer je dodao da se takve evakuacije više ne vrše osim ako su u pitanju osobe lošeg zdravstvenog stanja.

Ipak, Vučić je rekao da ga brine stanje u kojima se nalaze jednospratne kuće u Obrenovcu.

Premijer je kazao da i ovu katastrofu prate neke lepe priče kao što je ona o dve devojčice koje su pronašle svog oca. Nažalost, dodao je, mnogo je onih tužnih i teških.

Rekao je da mu nije jasno da reka Sava svuda opada ili stagnira, a da samo u Obrenovcu raste.

Odgovarajući na pitanje novinara o radu TENT-a, premijer je rekao da elektrana ne sme da prestane da radi i da bi u tom slučaju Srbiji bilo potrebno stotinu miliona da je ponovo pokrene.

Trenutno oko TENT-a ima mnogo problema, ali nemojte da sa time sada zamaramo građane.

14: 35 – Reka Mlava koja preti Kostolcu probila je danas drugi pojas odbrane od poplave, između mesta Bradarac i Drmno. U Ćupriji je alarmantna situacija jer preti pucanje brane na Velikoj Moravi.

U Krupnju preko 500 kuća više nisu za upotrebu jer su bujične vode ta domaćinstva napunile muljem visine od pola metar do metar i po, izjavio je danas ministar pravde Nikola Selaković.

PRIPADNICI PTJ

13: 20 – Po nalogu ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, u Obrenovcu je jutros formiran Operativni štab, koji će sprovoditi sve potrebne mere za normalizaciju života u tom gradu, ali u ovom trenutku nije moguće proceniti koliko će vremena proteći pre nego što evakuisanim građanima bude upućen poziv da se vrate u svoje domove.

Stefanović je Tanjugu izjavio da je voda u Obrenovcu u opadanju, ali da postoje delovi koji su i dalje pod vodom, tako da grad još nije bezbedan za povratak stanovništva.

“Voda se povlači i nadam se da će se za nekoliko dana potpuno povući, a jedinice policije su na terenu i obezbeđuju transport hrane i vode za stanovništvo i sigurnost u gradu”, rekao je Stefanović.

Prema njegovim rečima, u gradu su uspostavljeni i punktovi za hitnu medicinsku pomoć, tako da će svi oni kojima su potrebni lekovi, transport do bolnice, dijaliza i slične intervencije veoma brzo dobiti pomoć.
“Sve službe funkcionišu, ali biće nam potrebno vreme, koje ne mogu da preciziram da u potpunosti završimo sve što je potrebno da grad funkcioniše kao ranije i nadam se da nam neće trebati mnogo vremena pre nego što pozovemo ljude da počnu da se vraćaju”, rekao je Stefanović.

OBRENOVAC POD VODOM

CENTAR OBRENOVCA

DZAKOVI SA PESKOM

12:10 – Pet osoba izgubilo je život u poplavama, a jedna osoba se vodi kao nestala, rekao je Predrag Marić. U toku evakuacija radničkog naselja kod Termoelektrane Kostolac. Radi se na izgradnji novog nasipa kako bi se sprečilo da voda dopre do kopa “Drmno”. Nivo Save kod Šapca i Sremske Mitrovice je u blagom padu. Još traje evakuacija građana iz Obrenovca.

alpinista

11:00 – Nabujala Zapadna Morava nanela je stablo dugo deset metara na (već ugroženi) viseći most i zakačilo se na sajle za njegovu stabilizaciju. Problem je što se ispod mosta nalaze cevi za vodovod za snabdevanje čitavog grada Trstenika.

A onda je na scenu stupio tridesetogodišnji Miloš Mitrović, ekstremni sportista i alpinista, zakačio se za most, nadvio se nad nabujalu reku, upalio motornu testeru i dalje pogledajte sami…
Bravo, Miloše.

tviter-foto

10:50 – Na Tviteru je postavljena jedna fotografija Sremske Mitrovice na kojoj se najbolje može videti kako je izgledala Sremska Mitrovica pre nego što je naišao poplavni talas i sada kada se nivo vode podigao.

dzakovi_17052014_2_600
10:07 – Spisak svih evakuisanih možete pogledati KLIKOM OVDE

10:05 – Najmanje 1. 000 mladih Novosađana i dalje neumorno i intenzivno puni džakove na Novom naselju, kako bi pomogli stanovništvu ugroženom od poplava. Kako javlja reporter 021.rs koji je na licu mesta, oko hiljadu mladih ljudi i dalje tovari pesak u džakove, koji se zatim kamionima uz pratnju policije odvozi na mesta gde je on neophodan za jačanje nasipa.

MIRNO JUTRO U SREMSKOJ MITROVICI

18. maj 2014. 09:30 – Nivo Save kod Šapca i Sremske Mitrovice je u blagom padu, dok je kod Beograda u blagom porastu. Termoelektrane TENT i Kostolac su za sada bezbedne. Evakuacija Obrenovčana i dalje traje, evakuacija Bariča uspešno završena. Vrh poplavnog talasa u Beogradu u utorak ili sredu. Teška situacija Ćuprije i Jagodine, stabilnije u Paraćinu i Svilajncu.

Načelnik Odeljenja za vanrdedne situacije MUP Srbije za Pomoravski okrug Goran Kušić izjavio je jutros Tanjugu da je situacija zbog rasta vodstaja Velike Morave teška kod Ćuprije i Jagodine, a da se stanje stabilizuje u Paraćinu i Svilajncu.

Ruski avion Iljušin-76 s humanitarnom i tehničkom pomoći sleteo je na aerodrom u Beogradu.

tng

00:58

Termoelektranu Kostolac u čijoj je blizini reka Mlava probila nasip moramo braniti svim sredstvima, istakao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić. Situacija za sada pod kontrolom. Za odbranu Kopa “Drmno” i TE “Kostolac B” biće upućeni obučeni ljudi i mehanizacija, najavio je ministar odbrane Bratislav Gašić.

“Verujem da je situacija pod kontrolom”, rekao je Antić novinarima u Požarevcu istaksvši da su na trenu angažovani pripadnici Vojske, sektora za vanredne situacije, radnici i veliki broj gradajana.

On se svima zahvalio i ponovio apel da nema potrebe da se volonteri javljaju jer se veliki broj ljudi već uključio u akciju odbrane Kostolca i da za sada, ne treba praviti gužvu.

Ministar rudasrtva i energetike je rekao da je uloga TE Kostolac kapitalna za elektroenergetski sistem i istakao “da moramo da ga odbranimo svim sredstvima”.

Antić i generalni direktor TE Kostolac Dragan Jovanović u toku noći obićiće ugrožena područja kako bi se na terenu lično uverili u trenutno stanje.

Govoreći o situaciji u Obrenovcu, on je rekao da je ona kompleksna, ali je relativno pod kontrolom.

“Ono što je za nas sada jedno veliko iskušenje, ali je još uvek nepoznanica, je šta će nam doneti Sava, ja želim da verujem i optimista sam da ćemo sa ljudima iz EPS-a i EMS-a uspeti da održimo sistem, kao što sam uveren da će ovo što ljudi u Kostolcu zajedno sa pripadnicima vojske i sektora vanredne situacije i radnicima čine dati rezultate”, kazao je on.

Antić je rekao i da se ovih dana moralo pribeći obezbeđenju nedostajućih količina struje iz okolnih sistema, odnosno da smo bili prinuđeni da određene količine struje kupimo.

Gašić je za televiziju B92 najavio i da će verovatno odmah krenuti na ta područja, istakavši da “oko tih objekata ne mogu da rade ni dobrovoljuci ni ljudi koji nisu dovljno stručni jer se prosto radi o objektima visokog rizika”.

“Što se tiče TENT-a, tamo je probijen jedan deo nasipa od Šapca prema Obrenovcu i sa te strane je dolazila voda – naravno i tamo ćemo sigurno da uputimo značajnu mehanizaciju”, rekao je Gašcih.

On je, naglasivši značaj ta dva objekta za energetsku stabilnost zemlje, istakao da “u ovom trenutnku nije ugrožena energetska stabilnost zemlje ali treba da štedimo i redukujemo maksimalno potrošnju”.

Mlava je probila nasipe kod Bratinca, Maruljevca i Bradarca i preliva nasip kod sela Bradarac, gde su angažovani predstavnici vojske, meštani i zaposleni u Privrednom društvu “TE-KO Kostolac” i ostalim privrednim društvima u Kostolcu, saopštio je ranije EPS.

U saospstenju se ističe da se na ovom mestu brane površinski kop “Drmno” i termoelektrana “Kostolac B”.

“Pozivaju se svi radnici, stanovnici, pre svega Kostolca, Požarevca i okolnih mesta da se u što kraćem roku jave na nasipe – na putu za Rukumiju u Bradarcu, u Maljurevcu kod škole i na mostu u Starom Kostolcu”, naveo je EPS.

Izvor: Tanjug

00:40

Evropska unija uputila je koordiniranu pomoć putem svog Mehanizma za civilnu zaštitu koji je aktiviran nakon prijema zahteva Srbije zbog teških poplava koje su pogodile zemlju, saopštio je večeras Info EU.

U saopštenju je navedeno da je u Srbiju upućeno 12 aluminijumskih i dva motorna čamca, sedam pumpi visokog i 11 pumpi manjeg kapaciteta, jedinica za prečišćavanje vode, 16 helikoptera stiglo je ili je na putu za Srbiju.

U Srbiju su upućene ekipe koje broje više od 130 ljudi iz ukupno 13 zemalja EU, a očekuje se potvrda za slanje još bar dva aluminijumska čamca, dve pumpe visokog kapaciteta, jednog helikoptera i dodatnih 27 ljudi.

Pomoć će uputiti Eulex, čiji spasilački helikopter rano ujutru sleće na beogradski aerodrom, dok dva kombija stižu tokom noći u Beograd dovozeći hranu koja će odmah biti isporučena Crvenom krstu Srbije.

Bugarska, Nemačka, Slovenija i Austrija odgovorile su u roku od nekoliko sati pozitivno na hitan zahtev Srbije za slanje pumpi za vodu velikog kapaciteta i operativnih timova posredstvom Koordinacionog centra za hitno reagovanje (ERČ) Evropske komisije.

ERČ je u stalnom kontaktu sa Srbijom i BiH koje su pogođene poplavama i zemljama članicama Mehanizma civilne zaštite EU, usklađujući ponuđenu pomoć sa potrebama na terenu.

Trideset šest sati nakon molbe Srbije da se uputi pomoć, broj zemalja članica EU koje su ponudile pomoć dostigao je deset pošto su se Češka, Francuska, Hrvatska, Litvanija, Letonija i Estonija pridružile naporima pružanja pomoći.

U toku su pripreme za slanje čamaca za spasavanje, pumpi velikog kapaciteta i operativnih timova u Srbiju.

Veći deo ove pomoći stići će do sutra, navedeno je u saospstenju Info EU.

Sedmočlani tim Civilne zaštite EU počeo je raspoređivanje u Srbiji kako bi koordinirao napore sa vlastima i Delegacijom EU u zemlji, te da olakša isporuku dolazeće pomoći.

Evropski komesar za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i krizne situacije Kristalina Georgieva je izrazila iskreno saučešće porodicama onih koji su stradali u ovim strašnim poplavama.

“Za manje od jednog i po dana 14 naših zemalja članica – polovina Evropske unije – odazvalo se pozivima za pomoć iz Srbije i Bosne i Hercegovine, šaljući helikoptere, čamce, pumpe i ekspertske timove. Ovo je zadivljujuće ispoljavanje evropske solidarnosti i nastavićemo da podržavamo naše susede sve dok im naša pomoć bude potrebna“, rekla je Georgieva, navedeno je u saopštenju Info EU.

Izvor: Tanjug

Štab za odbranu od poplava opštine Sremska Mitrovica apelovao je večeras da im se javi 200 volontera, koji će biti u pripravnosti u slučaju probijanja nasipa.

“Kontrolisaćemo nasipe i pojačavati, ako bude potrebno”, navodi se u saopštenju za javnost Štaba za odbranu od poplava.

Navodi se da vodostaj Save stagnira večeras od 19 sati i da trenutno iznosi 863 centimetra. Najveći ikada izmereni vodostaj bio je 801 centimetar, izmeren 1974. godine.

“Odličan dan je iza nas. Dobili smo veliku bitku, ali još uvek nismo pobedili. Uspeli smo da efikasno utvrdimo glavni nasip i da ga spojimo sa sigurnosnim uz generalni kanal, čime smo odbranili naše domove od istorijskog vodostaja Save”, piše u saopštenju.

Štab za odbranu od poplava je naveo da je uspešno izvršeno i preventivno evakuisanje gradjana iz potencijalno ugroženih ulica, kao i evakuisanje pacijenata iz Opšte bolnice.

“Uspešno smo odbranili više od 120 kilometara obale i napravili smo najveći podvig u celoj Srbiji. Medjutim, moramo dalje”, poručili su iz Štaba.

Izvor: Beta
Foto: Tanjug

b1

23:15

Poplave su u Pomoravlju pogodile 35.000 stanovnika, a najdirektnije, životno, ugrozile 12.000. Najveće štete od poplava su u Jagodini, Svilajncu, Paraćinu i Rekovcu, gde je oko 3.500 domaćinstava pretrpelo katastrofalne štete,odnosno uništeno sve ono u šta je decenijama ulagano.

Pod poljoprivrednim kulturama od poplava je stradalo preko 20.000 hektara. Regionalni put Ćuprija-Paraćin je zatvoren za saobraćaj, levu traku auto puta Beograd-Niš presekla je Ravanica i sada se saobraćaj otežano obavlja desnom stranom, više lokalnih puteva je u prekidu zbog posledica poplavnog talasa.

b2

Stradalo je celo gradsko područje Svilajnca i nekoliko sela od poplava Resave. Hiljadu ljudi je evakuisano, a još hiljadu čeka čeka u svojim domovima da spasiocu dođu do njih. Ljudi su sve izgubili u poplavi, nemaju više krov nad glavom, čak i na selu nemaju hranu. Najteže je u naseljima Bojača i Vračar još uvek su u metar vode. Hiljadu domaćinstava je sve izgubilo, kuće su urušene, materijalna šteta je ogromna. Voda se povukla, nema struje, nema vode u vodovodu”, kaže zamenica potpredsednika opštine Svilajnac Danijela Stojadinović.

b3

Paraćin i sedam sela je poplavila Crnica. Oko 21.500 stanovnika je pogođeno poplavom.

U Vrapčanu i centru je voda još uvek 1,2 metra, sa ostalih lokacija voda se povukla. Oko 5.000 domaćinstava je zahvatila voda, najteže posledice od poplava pretrpelo je 4.000 hiljade građana, vojska i policija evakusali su 300 ljudi. Pokušavamo da ispumpamo vodu iz trafostanice, kako bi pustili struju i dobili zdravu pijaću vodu. Za sada voda nije ispravna za piće.Škole i vrtići su u vodi i nastava ne može da se normalizuje bar još sedam dana”, ističe predsednik opštine Paraćin Saša Paunović.

b5

Jagodina je zahvaljujući dobroj preventivnoj pripremi izbegla katastrofalne posledice od kojih verovatno nebi mogla da se oporavi narednih deset godina. Grad je spasen, ali u 20 sela poplava nije mogla da bude izbegnuta. Reč je o selima koja se nalaze uz vodotokove Belice i Lugomira. Za više od 1.100 poplavljenih domaćinstava na teritoriji Jagodine danas je počela isplata prve novčane pomoći u visini od 7 miliona dinara.

“Odbranili smo grad od katastrofe, najviše zahvaljujući preventivnom reagovanju. Ima još uvek problem na putu Rakitovo-Končarevo, gde je voda. Više hiljada hektara zasejanih površina je pod vodom. Velika Morava ne preti, jer smo danas sve moguće kritične tačke pojačali. Angažovaćemo narednih dana dobrovoljce na raščišćavanju posledica poplave i platićemo im dnevnicu od 1.000 dinara“, rekao je predsednik Skupštine grada Jagodina Dragan Marković Palma.

b6

Skupština grada Jagodina uputila je apel da deca mlađa od 15 godina, po preporuci Zavoda za javno zdravlje Ćuprija, ne spavaju u poplavljenim prostorijama i kućama dok se obavi deszinsekcija, deratizacija i dezinfekcija objekata, kao i eracija komaraca. Lokalna samouprava je obezbedila smeštaj, hranu i nastavu za školarce u Domu učenika i gradskim školama.

Najteže posledice poplava u Rekovcu su u selu Loćika, gde je 40 domaćinstva poplavljeno.

b7

Poplave u Pomoravlju počele su u četvrtak u Rekovcu reke Županjevka i Dulenka nanele su štete u selima, u toku dana borbu sa vodom reka Belica i Lugomir vodili su Jagodinici, grad je spašen dok je sela bilo nemoguće odbraniti, posle podne reka Crnica razlila se po celom Paraćinu, a u noći između četvrtak i petka Svilajnac je potonuo u vodama Resave.

Izvor i foto: Blic

471241_loznica02-kataklizma-u-krupnju-kucu-nenada-markovica-progutala-zemlja-foto-s.pajic_ff

U Srbiju stiže pet spasilačkih timova specijalnih jedinica Vojske Crne Gore, ronilački tim specijalne jedinice, vojni medicinski tim i tim za tehničku podršku.

Crna Gora je, kako se navodi u saopštenju MUP-a, formirala dve taktičke grupe za pomoć ugroženom stanovništvu Srbije.

Na evakuaciji ugroženih u poplavljenim područjima biće angažovano sedam motornih vozila, šest kamiona i 41 pripadnik crnogorske vojske sa opremom za spašavanje.

Drugu taktičku grupu čine dva helikoptera sa posadom, koji su stavljeni na raspolaganje Republici Srbiji i nalaze se u pripravnosti.

U saopštenju se navodi i da su danas preko prelaza Merdare u Srbiju upućena dva kamiona humanitarne pomoći Euleksa.

I druge zemlje uputile su pomoć Srbiji pogođenoj katastrofalnim poplavama.

Izvor: B92
Foto: Blic

NABUJALA VELIKA MORAVA

22:40

Zapadni i ruski mediji danas opširno izveštavaju o poplavama koje su zadesile mnoge gradove u Srbiji kao i u BiH, ističući da je reč o najgorim poplavama na Balkanu u poslednjih više od 100 godina.

Rojters, AP, AFP i BBC su svoje izveštaje o situaciji u Srbiji i BiH “pokrile” velikim brojem fotografija sa pogođenih mesta.

I ruski elektronski mediji izveštavaju o “poplavi veka” u zemljama Balkana, u kojoj su se zbog obilnih padavina izlile reke, izazvavši ljudske žrtve, evakuaciju hiljada ljudi iz ugroženih područja i proglašavanje vanrednog stanja.

Izvor i foto: Tanjug

bttnjg

22:00

Reka Mlava probila nasipe kod Bratinca, Maruljevca i Bradarca. Hitno potrebni ljudi za odbranu Kopa “Drmno” i TE “Kostolac B”.

Ministar energetike Srbije Aleksandar Antić izjavio je da je termoelektrana “Kostolac” u opasnosti zbog izlivanja. Za restrikcijama i dalje nema poterbe, ali se situacija menja iz minuta u minut.

Mlava je probila nasipe kod Bratinca, Maruljevca i Bradarca i preliva nasip kod sela Bradarac, gde su angažovani predstavnici vojske, meštani i zaposleni u Privrednom društvu “TE-KO Kostolac” i ostalim privrednim društvima u Kostolcu.

“Pozivaju se svi radnici, stanovnici, pre svega Kostolca, Požarevca i okolnih mesta da se u što kraćem roku jave na nasipe – na putu za Rukumiju u Bradarcu, u Maljurevcu kod škole i na mostu u Starom Kostolcu“, naveo je EPS.

“Sada je odbrana ‘Kostolca’ u pitanju, tamo su sada zaposleni iz ‘Kostolca’ i vojska. Koristim ovu priliku da pozovem i građane Kostolca i Požarevca da pomognu u odbrani tog, za nas značajnog energetskog sistema”, rekao je Antić za Televiziju Pink.

On je kazao da Blok B Termoelektrane “Nikola Tesla” proizvodi 500 megavata električne energije, što je dovoljno za održavanje stabilnosti energetskog sistema, ali i da je neophodno da građani racionalno troše struju.

Antić je ponovio da ne postoji nikakva odluka o restrikcijama struje i da, prema svim prognozama, za tim neće biti potrebe, ali da se okolnosti menjaju iz minuta u minut.

“Mi pravimo procenu u odnosu na sve te situacije, ali u svakom od tih scenarija mi ćemo obezbediti našim sugrađanima snabdevanje električnom energijom”, istakao je ministar energetike.

Kako je rekao, tokom današnjeg dana na mrežu je ponovo priključen najveći deo Srbije koji nije bio potopljen, a imao je probleme sa strujom, uključujući 97-98 odsto domaćinstava u Lazarevcu, Ljig, Paraćin i najveći deo problema u Svilajncu.

Antić je rekao da bi Srbija sada izvozila struju ili povećavala zalihe uglja, ali je zbog nevremena morala da uvozi električnu energiju.

Izvor: Beta, Tanjug
Foto: Tanjug

POSLEDICE POPLAVE

Poplavni talas koji je pogodio Krupanj ostavio je teške posledice u tom gradu, a stanovnici pokušavaju da saniraju štetu.

Ekipa Tanjuga koja se “probila” u Krupanj alternativnim putem preko Tekeriša u gradu je zatekla potresne slike srušenih kuća zbog klizišta, odvaljenih delova puta, srušen most i još mnogo posledica nabujale vode koja je “bukvalno nosila sve pred sobom”.

Prema rečima građana Krupnja, poplava je nezapamćena, nikad se nije desilo ništa slično, a neki od njih imali su zamerke na odnos opštine prema njima jer im, kako su naveli, pomoć u odbrani nasipa nije stigla na vreme.

OSTECENI AUTOBUS

Nekadašnji evropski šampion u boksu Nenad Borovčanin odazvao se apelu vlade Srbije i posle Loznice i Šapca obišao Krupanj, kome je obezbedio šleper pijaće vode.

“Srbija se nakon apela Vlade i premijera Aleksandra Vučića ujedinila i postala solidarna što je najvažnije u ovakvim situacijama. Mislim da je svako obavezan da pruži koliko može, a ja sam ljudima iz zavičaja dao svoj doprinos. Sutra ćemo podeliti novi šleper vode i nekoliko tona hrane omladini Krupnja koja će to odneti do najstarijih i najugrožnijih sugrađana“, rekao je Borovčanin.

OSTECENI AUTOMOBILI

On je iskoristio priliku da pozove omladinu Srbije da se aktivira maksimalno i stavi na raspolaganje štabovima u vidu volontiranja.
“Smatram da omladina ima najveću snagu i ona može najviše da doprinese državnim institucijama i lokalnim vlastima u borbi protiv tragičnih poplava”, zaključio je doskorašnji državni sekretar za omladinu.

Izvor i foto: Tanjug

b1

Ne postoje reči kojima se može opisati pogled na Obrenovac iz vazduha danas. Fotografije i video snimak koji su napravili naši reporteri govore sve. Zastrašujuće.

Policijskim helikopterima danas je iz Obrenovca evakuisano 1.087 ugroženih poplavama i još 125 građana sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, i oni su upućeni u najbliže zdravstvene ustanove, saopštio je MUP Srbije.

b2

Helikopterska jedinica MUP-a sa četiri helikoptera i dalje evakuiše ugroženo stanovništvo sa četiri helikoptera, navodi se u saopštenju.

Najkritičnija tačka u Srbiji je trenutno Obrenovac, počeli smo da iznosimo i prva beživotna tela, kaže načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

b3

Najveći problemi u funkcionisanju fiksne i mobilne telefonije su trenutno na teritorijama opština Šabac i Obrenovac.

Kako javljaju naši reporteri, na samoj ivici prvog mosta u Obrenovcu, građani prilaze spasiocima i mole ih da odu do njihovih najbližih i daju im informacije o tome gde su videli ljude koji još nisu spaseni.

b4

U Obrenovac je stiglo 150 dobrovoljaca sa Kosova. Oni su stigli u tri autobusa, a dolazak je organizovala opština Štrpce

Građani u velikom broju donose svoje čamce i spuštaju u reku, kako bi spasioci mogli da ih koriste.

b5

Izvor i foto: Blic

1400347409831

20:30

Situacija bliže Beogradu postaje ozbiljna. Javljeno da su hitno potrebni volonteri u Makišu, a skup i organizovani prevoz je ispred Arene u 21h. Neophodno je da se pune džakovi sa peskom, a kakvo je stanje tamo možete videti na snimku u nastavku.

1400348359660

1400349176096

b1

Štab Vlade Vojvodine za vanredne situacije naložio je danas evakuaciju pacijenata iz bolnica u Sremskoj Mitrovici, i evakuacija je započeta oko 18.30.

“S obzirom na to da je vodostaj Save u Sremskoj Mitrovici dostigao visinu pri kojoj evakuacija zdravstvenih ustanova mora biti izvršena, štab Vlade Vojvodine za vanredne situacije usvojio je plan evakuacije pacijenata iz bolnice u Sremskoj Mitrovici u druge medicinske ustanove u pokrajini”, navodi se u saopštenju za javnost.

b2

Dodaje se da je evakuacija, prema usvojenom planu, već započela, a prvo su evakuisani pacijenti koji su u životnoj opasnosti. Nakon toga, sledi evakuacija nepokretnih bolesnika, a zatim i pokretnih, piše u saopštenju.

Vodostaj reke Save kod Sremske Mitrovice i dalje raste i u 17 sati, on je iznosio 861 centimetar a ojačani nasipi odolevaju, saopštilo je danas Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine.

Najveći ikada izmereni vodostaj Save kod Sremske Mitrovice bio je
onaj iz 1974. godine i iznosio je 801 centimetar.

b3

Na području Sremske Mitrovice angažovano 1.200 ljudi: radnika Voda Vojvodine, vodoprivrednih i komunalnih preduzeća, kao i dobrovoljaca, koji su od juče nasipe ojačali sa pola miliona džakova.

U “Vodama Vojvodine” ističu da vodostaj kod Zzupanje, u susednoj Hrvatskoj, stagnira od 13 sati, tako da bi to moglo da bude olakšavajuća okolnost.

b4

Izvor i foto: Blic

1400345874535

19:11

Ovako izgleda situcija na Brankovom mostu u Beogradu. Ljudi dižu bedeme, a strahuju da li će imati dovoljne količine hrane i vode. A ovakvo je stanje kod Beogradskog sajma.

1400346996943

nđ1

A ovako je Novak Đoković prokomentarisao situaciju u zemlji:

“Dok neki profitiraju na tuđoj nesreći, ovaj pekar deli hleb besplatno i razvozi ga bagerom”.

tns

nđ

Ovo je samo deo javnih ličnosti koje su se uključile u akciju pomoći za poplavljena područja. Uključite se i vi.

aš

tw

Kako je  stanje u Sremskoj Mitrovici veoma ozbiljno, pomoć u odbrani te opštine od poplava pruža više od 700 Novosađana. Solidarnost su pokazali pružajući pomoć stanovništvu u ugroženim područjima, gde je pored 700 njih u Mitrovici, još 200 Novosađana angažovano u Šapcu na obezbeđivanju džakova sa peskom kako bi se sprečilo izlivanje reka.

141930

17:55

Barič je u potpunosti evakuisan oko 17 časova, javio je reporter sa lica mesta.

MUP je prethodno saopštio da Barič mora biti evakuisan do 17h, kada se očekuje vrh poplavnog talasa.

Hitna evakuacija tog mesta pred Obrenovcem naređena nešto pre 13h.

“U Bariču je započela evakuacija shodno naredbi kriznog štaba i u ovom trenutku autobusima GSP svi oni koji izlaze iz svojih kuća evakuišu se u Beograd”, rekao je ranije gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

“Molim sve građane Bariča da u redu i miru, shodno naredbi MUP i asistenciji Žandarmerije, koja je trenutno na licu mesta, uđu u autrobuse i dođu do trijažnog centra. Ukoliko tžele da napuste Obrenovac svojim kolima, takođe ih molim da dođu do trijažnog centra, kako bi imali tačnu evidenciju broja ljudi koji su evakisani“, istakao je gradonačelnik Beograda.

Naglasio je da u Beogradu ima dovoljno mesta za sve koji se evakuišu iz Obrenovca i da će, ukoliko bude bilo potrebe, biti otvorena i druga mesta.

Gotovo svi stanovnici poslušali su preporuke čuvara reda da, uzmu najosnovnije stvari, i napuste svoje domove.Brojni autobusi organizovani su da bi prebacili stanovnike Bariča, koji nemaju sopstveni prevoz.

Načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić rekao je ranije da će stanovnici Bariča biti evakuisani zbog opasnosti da se posle podne izlije Sava zbog probijanja nasipa kod Termoelektrane “Nikola Teska” u Obrenovcu.

“Evakuacija će biti obavljena milom ili silom”, rekao je Marić agenciji Beta. Prema njegovim rečima, policija je već u akciji evakuacije najpre 2.500 stanovnika u donjim delovima Bariča. Marić je kazao i da bi trebalo da bude evakuisano svih 7.000 žitelja Bariča. Juče je evakuisano oko 4.000 ljudi.

Kako iz Bariča javlja naša reporterka Jasmina Karanac, policija je išla od vrata do vrata, i megafonom pozivala građane da se jave kako bi bili evakuisani. Takođe, dali su preporuku da se domaće životinje i ljubimci odvežu sa lanaca i puste, usmere ka brdu.

Nedaleko na Savi spasioci prave nasipe od džakova. Nad Baričom stalno nadleću helikopteri, koji su prevezli veliki broj građana. Telefonske veze su u prekidu i nema struje.

Izvor: B92

Foto: Tanjug

POSTAVLJANJE ODBRANE OD POPLAVA

17:30

Ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković obišli su pre podne najkritičnije tačke u Šapcu i najbližoj okolini, gde je Sava zapretila izlivanjem, a najviši nivo reke očekuje se oko 19 sati.

U fabrici Zorka Eliksiri i kod silosa u starom delu Šapca, gde je reka probila nasip, angažovani su kadeti Vojne akademije, pripadnici Prve brigade i Vazduhoplovstva i Protiv vazdušne odbrane, koji od noćas pune džakove peskom i podižu nivo odbrambenih nasipa.

Ista je situacija i u okolini sela Ševarice, gde je, takođe, jedna od kritičnih tačaka na kojima je Sava probila nasip, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

POSTAVLJANJE ODBRANE OD POPLAVA

Gašić je odmah po dolasku izjavio da su kadeti Vojne akademije heroji Srbije koji već 40 sati neprekidno pobeđuju Savu i njene pritoke, poručcivši da će vojska izvršiti zadatak koji je dobila i da će sačuvati Šabac.

Ministar je ukazao da postoje četiri kritične tačke, jer Sava raste tri do pet santimetara na sat, i da je situacija najteža za sada na bregu Čevrntija, gde je podignuto oko dva metra nasipa od džakova s peskom.

“Zatvaramo propuste koje bi nabujala Sava mogla da iskoristi i tako ugrozi žitelje Šapca. Uz kadete Vojne akademije ovde su pripadnici Žandarmerije, ogroman broj dobrovoljaca i 350 rudara iz Aleksinaca, koji uporno pune džakove peskom i povećavaju nivo odbrambenog nasipa”, rekao je Gašić.

On smatra da je situacija u Šapcu sada mnogo stabilnija i siguran je da će Šabac biti sačuvan.

POSTAVLJANJE ODBRANE OD POPLAVA

Ističući da je u Šapcu i okolini angažovano nekoliko jedinica Prve brigade, ViPVO i kadeti Vojne akademije, načelnik Generalštaba je rekao da je Vojska angažovana na najkritičnijim tačkama u Šapcu i okolini.

“Najviši nivo Save očekujemo posle 19 sati, sada se pripremamo za efikasnu i uspešnu odbranu, tako da ćemo Šabac odbraniti”, rekao je general Diković koji je , naredbom premijera Aleksandra Vučića postavljen i za komandanta Kriznog štaba u Šapcu.

Opisujući situaciju na Čevrntiji, jednom od najkritičnijih mesta u Šapcu, komandant 250. brigade za Protivvazduhoplovna dejstva general- maor Duško Žarković rekao je da su pripadnici te jedinice brži od kamiona koji dovoze pesak.

POSTAVLJANJE NASIPA

“Za 20 minuta napunimo 20 tona džakova. Mi nemamo dovoljno peska da utovarimo sva raspoložive džakove, čekamo da nam stignu kamioni. Uspeli smo da podignemo visinu nasipa za oko dva metra”, naveo je general Žarković.

Izvor i foto: Tanjug

Još dve, tri stotine ljudi je ostalo da se evakuiše iz Bariča, ali nedostaje čamaca i apeluje se na pomoć. Voda je trenutno u stagnaciji.

1

Jezive slike i danas dolaze iz Obrenovca. Vojska i policija evakuiše građane koji za sobom ostavljaju sve što poseduju, kako bi pobegli od nadolezeće vode.

2

Od jutros su u vazduhu 6 helikoptera Vojske Srbije, pomoću koji su do sada evakuisane 824 osobe iz Obrenovca.

Mnogi ljudi se i dalje javljaju redakcijama beogradskih medija, i mole za pomoć. Veruje se da je veliki broj ljudi i dalje zarobljen u svojim domovima.

3

Poslednje informacije govore da je brana u Bariču pukla, gde je naređena hitna evakuacija, i da se voda polako povlači iz Obrenovca. Načelnik Sektora za vanredne situacije u MUP-u Srbije Predrag Marić izjavio je danas da je počelo izvlačenje beživotnih tela, ali da broj žrtava neće objavljivati dok traje evakuacija ljudi.

4

Premijer Aleksandar Vučić je rekao da su počeli da vade prva tela u Obrenovcu i da se boje šta će biti kada se voda povuče.

5

On je dodao da su uhapšeni neki ljudi u Obrenovcu koji su dizali cenu vode za pića za vreme ove katastrofe.

Izvor: Blic

Foto: Reuters

kamioni_s_peskom

Ka poplavljenim područjima sinoć je iz Novog Sada otpremljeno hiljade džakova koje su dobrovoljno punile stotine Novosađana.

Kako su reporteru 021.rs rekli u objektu Gradskog zelenila na Bulevaru Kneza Miloša gde se obavljalo punjenje džakova, od ranog jutra su dolazili Novosađani koji su tražili da pomognu.

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

“Toliko ih je bilo da mi nismo imali posla, mogli smo da se posvetimo drugim obavezama, a oni su sami punili džakove. Radio sam kad su bile poplave i ranijih godina, ali ovoliko dobrovoljaca nisam nikad video. Drago mi je da su sugrađani odlučili da pomognu našim sunarodnicima koji su ugroženi poplavama”, ispričao nam je jedan od radnika Zelenila.

Novosađani, uglavnom mladi, mnogi od njih studenti, srednjoškolci, nezaposleni ili čak i zaposleni koji su pobegli sa posla, vredno su radili satima.

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

“Došao sam prepodne i morao sam da odem kući, jer su oni koji su došli pre mene tako brzo punili da je ponestalo peska. Vratio sam se posle sat vremena, jer živim tu na Naselju i eto tri sata sam ovde. Nisam mogao da sedim u stanu i gledam samo, morao sam nešto da uradim”, rekao nam je Novosađanin u dvadesetim godinama.

Među dobrovoljcima je bilo i devojaka, kojima nije bilo teško da pomognu.

“Nismo otišle na predavanja, nego smo došle da pomognemo drugu da puni džakove. Treba svi da pomognemo koliko možemo”, kaže devojka koja nam se predstavila samo kao Marija, dodajući da je nevažno kako se ko zove.

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

Mnogi mladići koji su punili džakove ispričali su reporteru 021.rs da su se prijavili da u subotu idu u Šabac i tamo rade na odbrani ovog grada od Save.

Portparol Zelenila Ivan Nožinić navodi za 021.rs da se građani mogu i preko telefona raspitati kada mogu da dođu da pomognu. Potrebno je da se jave na telefon Marka Jovanovića iz “Gradskog zelenila” – 063/298-618.

Izvor i foto: Radio 021

ID-100230534

15:50

U Vatrogasnom domu u Obrenovcu, koji je i sam bio potopljen, u noći između petka i subote porodila se žena, javili su radio amateri, koji su organizovali spasavanje civila.

U tišini noći, dok su spasioci čamcima i amfibijama spasavali Obrenovčane, stigla je vest koja nas je sve zakucala za stolice:

“Prijem, prijem! U Vatrogasnom domu u Obrenovcu porodila se trudnica! Rodila se beba!”, čuo se glas jednog od spasilaca, koji je tražio hitnu pomoć.

“Molim vas, možemo li da dobijemo amfibiju!”, ponovio je, kolegama radio amaterima koji su do duboko u noć na svojim frekvencijama organizovali spašavanje civila u potopljenom gradu.

“Da, dobićete pomoć odmah! Amfibija će krenuti ka Domu”.

Prema prvim, nezvaničnim informacijama, mama i beba su dobro.

Izvor: Mondo

azilanti

U mnogim gradovima Srbije proteklih meseci azilanti nisu dočekani sa dobrodošlicom. Međutim, u prirodnoj katastrofi koja je zatekla našu zemlju, pokazali su nam da su pre svega ljudi, kada je to bilo najpotrebnije!
Pogledajte kako azilanti pomažu u spasavanju starih ljudi u Obrenovcu.

evakuacija

14:11
Barič mora biti evakuisan do 17h, kada se očekuje vrh poplavnog talasa, saopštava MUP. Hitna evakuacija tog mesta pred Obrenovcem naređena nešto pre 13h.

Mole se građani da ne odbijaju saradnju i da slušaju savete i instrukcije spasilaca, napominje MUP.

U MUP-u Srbije Tanjugu je rečeno da su autobusi za evakuaciju spremni i apeluju na građane tog prigradskog naselja da se ne opiru nalozima spasilačkih ekipa za evakuaciju.

– Mole se svi žitelji Bariča da se ne opiru i da slede uputstva nadležnih državnih organa – saopštio je MUP.

Prigradsko naselje Barič nalazi se pored Obrenovca, iz kojeg je od juče evakuisano 4.000 ljudi.

Načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da će stanovnici Bariča biti evakuisani zbog opasnosti da se posle podne izlije Sava zbog probijanja nasipa kod Termoelektrane “Nikola Teska” u Obrenovcu.

– Evakuacija će biti obavljena milom ili silom – rekao je Marić agenciji Beta.

Prema njegovim rečima, policija je već u akciji evakuacije najpre 2.500 stanovnika u donjim delovima Bariča.

Marić je kazao da bi trebalo da bude evakuisano svih 7.000 žitelja Bariča.

tanjug

13:45
Pripadnici Helikopterske jedinice od jutros u 6.50 sati iz Obrenovca evakuisali 480 žena i dece i 50 teških bolesnika, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Helikopteri MUP u petak čitav dan evakuisali stanovnike.

10:25

“Najkritičnija tačka u Srbiji je trenutno Obrenovac, počeli smo da iznosimo i prva beživotna tela”, kaže načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

On je na konferenciji za novinare rekao da, dok se voda ne povuče, neće se u javnost izlaziti sa brojem žrtava.

“Došlo je do probijanja savskog nasipa kod TENT-a u dužini od 100 metara… Ukoliko se taj prekid ne sanira, a radi se na tome, popodne bi u Obrenovcu mogli da imamo još goru situaciju”, rekao je Marić i dodao je da je u pitanje trka s vremenom.

“Za sada se Kolubara uliva u Savu, tu je prekid od 100m, tu je težište problema, i ukoliko se taj deo ne sanira, Sava će početi da plavi Obrenovac. U Obrenovcu je više od 100 čamaca, uključeni su helikopteru VS i MUP-a”, rekao je Marić. “Evakuisano je više od 4.000 ljudi”, rekao je.

“Celokupna akcija spasavanja je organizovana tako da se išlo po prijavama građana… Morate razumeti da se radi o hiljadama ljudi, nije se moglo doći do svakog, prioritet su bili oni na nižim spratovima, ne na višim etažama… Naravno, deca, trudnice stari…. Tako će biti i dalje, i danas”, dodao je Marić.

Što se tiče Šapca, veliki posao je juče urađen, rekao je Marić i zahvalio se svim dobrovoljcima, a naročito spasiocima iz Rusije, Slovenije i drugih zemalja koji su došli da pomognu.

“Posle dva dana ljudi su prvi put ušli u Krupanj”, rekao je Marić. “Da napomenemo, u Krupnju je situacija kritična, potpuno je odsečen od okolnih opština jer su na putevima odroni, a Jadar je odneo most na putu koji vodi ka Loznici.”

Marić je rekao da, prema informacijama koje ima od nadležnih, neće biti restrikcija. Takođe je dodao da građani ne prave paniku, da je situacija stabilna, i da nema potreba za gomilanjem namirnica i sličnim.

poplave-sremska-mitrovica_660x330

16. maj, 2014

23:35 – Vodostaj Save kod Sremske Mitrovice iz sata u sat raste. Kiša ne prestaje da pada, pa se u toku noći mogu očekivati ozbiljni problem sa nabujalom rekom. Vodostaj Save trenutno iznosi preko 800 centimetara, a vanredna odbrana od poplava se proglašava pri vodostaju od 750 centimetara. Na društvenim mrežama pojavila se informacija da je došlo do propusta nasipa na Savi, ali su iz JVP “Vode Vojvodine” ovu informaciju demantovali.

Odbranu grada i svih naseljenih mesta u Sremu vodi preduzeće “Vode Vojvodine”.

U Mitrovici je večeras, tim povodom zasedao i Pokrajinski štab za vanredne situacije kojim je predsedavao komandant štaba Goran Ješić, potpredsednik vojvođanske Vlade.

“Očekivali smo poslednjih nekoliko dana da Sava poraste i urađene su pripreme za odbranu vojvođanske strane na Savi. Reka je porasla više nego što je RHMZ predvideo, ali sem manjih problema sa podzemnim vodama, sve je u redu. U Sremskoj Mitrovici se priprema zaštitna ograda na keju, tako da bi pri najvišim vodama grad bio zaštićen”, izjavio je za RTV komandant pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić.

“Imamo nešto problema u Hrtkovcima i u Klenku u kućama koje se nalaze uz kanal. Pripremljeni su rezervni džakovi kako bi se na vreme reagovalo, ako voda poraste”, izjavio je Ješić.

470732_sremska-mitrovica02-sava-probila-nasip-foto-narcisa-bozic_f

22:05 – Situacija kod naselja Stari most u Sremskoj Mitrovici je izuzetno alarmantna, jer je nabujala Sava probila nasip.

Sava raste iz minuta u minut, a prema poslednjim izveštajima Hidrometeorološkog zavoda kod Sremske Mitrovice je dostigla neverovatnih 810 centimetara nezabeleženih u istoriji grada.

Gradski kej dužine desetak kilometara izgrađen 1976.godine visok je 860 centimetara, a prema rečima gradonačelnika Branislava Nedimovića noćas se očekuje vodostaj od 850 centiumetara.

“Svuda imamo problema, nedostaju ljudi, mehanizacija i pesak, kratko je prokomentarisao Nedimović, obilazeći kritična mesta kod naselja Stari most, gde se od ranog jutra brani nasip.

Nekoliko desetina Mitrovčana iz obližnjih naselja Crvena česma, Nikola Tesla, Stari most uz pomoć policije slažu džakove sa peskom u pokušaju da se zaustavi voda, ali Sava ipak promiče.

“Do sada smo ovde nasuli oko 100 kubika peska, kamioni i dalje stižu, ali je došlo do zastoja u isporuci peska u popodnevnim satima. Celu noć ćemo dežurati, Sava se ne sme izliti, to bi bilo katastrofa, jer su sva naselja niža desetak metara od keja. Ogromna količina vode bi poplavila grad, kaže nam jedan od organizatora blokade”.

lasta

20:38 – Prvi autobusi sa dobrovoljcima spremnima da pomognu krenuli su prema Šapcu, a sutra u 9h nove dobrovoljce čekaće autobusi ispred Arene.

sava

Lokalni pekar "Mali Miloš" u Svilajncu deli besplatno hleb meštanima.

Lokalni pekar “Mali Miloš” u Svilajncu deli besplatno hleb meštanima.

20:35 – Voda iz beogradskog vodovoda je ispravna i može da se pije, rečeno je Tanjugu u Gradskom štabu za vanredne situacije.

U Beogradu je nastala opšta panika oko nestanka pijaće vode. Nakon informacija koje su se pojavile o mogućem nestanku vode. U brojnim marketima su prazne police sa flaširanom vodom, a u marketima izbija tuča u redovima. U nekoliko velikih trgovionskih lanaca u Beogradu Tanjugu je potvrdjeno da gradjani kupuju velike količine vode, a u pojedinim rafovi su ispražnjeni.

Najviše se tražila voda u balonima od pet litara.

Zbog katastrofalnih poplava, koje su zahvatile veliki deo Srbije, ugroženom stanovništvu u ovom trenutku najpotrebnija je hrana i voda za piće, pa se jedan broj Beograđana, iz predostrožnosti, pre svega, snabdeo flaširanom vodom.

U Štabu su naveli da nisu tačne informacije koje su se pojavile danas u pojedinim medijima i društvenim mrežama da voda u Beogradu nije za piće i da ne bi smela da se koristi ni prilikom spremanja obroka.

SAMSUNG DIGITAL MOVIE
20:25 – Ka poplavljenim područjima danas je iz Novog Sada otpremljeno hiljade džakova koje su dobrovoljno punile stotine Novosađana.

Kako su reporteru 021.rs rekli u objektu Gradskog zelenila na Bulevaru Kneza Miloša gde se obavljalo punjenje džakova, od ranog jutra su dolazili Novosađani koji su tražili da pomognu.

“Toliko ih je bilo da mi nismo imali posla, mogli smo da se posvetimo drugim obavezama, a oni su sami punili džakove. Radio sam kad su bile poplave i ranijih godina, ali ovoliko dobrovoljaca nisam nikad video. Drago mi je da su sugrađani odlučili da pomognu našim sunarodnicima koji su ugroženi poplavama”, ispričao nam je jedan od radnika Zelenila.

Novosađani, uglavnom mladi, mnogi od njih studenti, srednjoškolci, nezaposleni ili čak i zaposleni koji su pobegli sa posla, vredno su radili satima.

“Došao sam prepodne i morao sam da odem kući, jer su oni koji su došli pre mene tako brzo punili da je ponestalo peska. Vratio sam se posle sat vremena, jer živim tu na Naselju i eto tri sata sam ovde. Nisam mogao da sedim u stanu i gledam samo, morao sam nešto da uradim”, rekao nam je Novosađanin u dvadesetim godinama.

Među dobrovoljcima je bilo i devojaka, kojima nije bilo teško da pomognu.
“Nismo otišle na predavanja danas, nego smo došle da pomognemo drugu da puni džakove. Treba svi da pomognemo koliko možemo”, kaže devojka koja nam se predstavila samo kao Marija, dodajući da je nevažno kako se ko zove.

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

20:05 – Azilanti u Obrenovcu pomažu u evakuaciji iako građani prema njima nisu imali mnogo razumevanja.

EVAKUACIJA STANOVNISTVA
19:50 – Hotel Aleksandar u Nišu primio je sve spasioce koji su došli iz Bugarske i Rusije, a MUP je pozvao sve hotele u Srbiji da ponude besplatne smeštajne kapacitete, najpotrebniji su u Beogradu i Nišu.

18:43 – Više od stotinu osoba, pretežno starih i majki sa decom, čija su domaćinstva ugrožena poplavama u Obrenovcu, smešteno je danas u Sportski centar Šumice, gde im je obezbeđena suva odeća, hrana i piće, lekovi, kao i zdravstvena nega. Obezbezđen smeštaj u Sportskom centru Voždovac na Banjici.

U Obrenovcu je do 17.30 evakuisano više od 1.000 građana, a to će se nastaviti i tokom noći, izjavio je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

EVAKUISANJE STANOVNISTVA

EVAKUISANJE STANOVNISTVA

EVAKUISANJE STANOVNISTVA

EVAKUISANJE STANOVNISTVA

POLAVE U OBRENOVCU

16:00

Ceo Obrenovac moraće da se evakuiše, izjavio je danas premijer Aleksandar Vučić, objašnjavajući to katastrofalnom situacijom u gradu, ali i čenjinicom da će biti još teže.

On je na mostu u Obrenovcu, koji se još drži, razgovarao sa ruskim amabasadorom Aleksandrom Čepurinom i ministrom policije Nebojšom Stefanovićem, a prethodno je, po dolasku u Obrenovac, čamcem obišao grad i upoznao se sa situacijom.

Obrenovac je trenutno najugroženije naselje u Srbiji. Rano jutros došlo je, naime, do izlivanja Kolubare i od tog je trenutka situacija u Obrenovcu kritična.

Prema rečima direktorke Doma zdravlja u Obrenovcu Maje Todorović, Sava je probila nasip kod mesta Breska, tako da su poplavljeni centar Obrenovca i sva okolna naselja, a vodena stihija nije prodrla samo u naselje Rojkovac, koje je sada prihvatni centar za stanovništvo i lekare u Osnovnoj školi Jefimija.

POLAVE U OBRENOVCU

“Dom zdravlja je poplavljen, centar Obrenovca je poplavljen, samo je ostalo suvo naselje Rojkovac. Čekamo kako će sada Sava da nadire, jer najveća opasnost nam preti od Save”, rekla je Tanjugu Todorović.

Ima indicija da je jedna osoba nestala, u toku je evakuacija, a premijer je apelovao je na gradjane da ne odbijaju evakuaciju i da slušaju uputstva nadležnih državnih organa.

Prema izveštajima sa lica mesta, 80 odsto grada je pod vodom, a voda još nadolazi, na licu mesta je sedam ekipa hitne pomoći, struje nema.

POLAVE U OBRENOVCU

Policijskim helikopterom jutros je evakuisana beba stara oko godinu dana iz sela Poljane, južno od Obrenovca, a helikopterska jedinica nastavila je zatim da evakuiše decu i zaposlene iz obdaništa na području Obrenovca.

Prema rečima Marića u Obrenovac je upućeno 150 pripadnika Žandarmerije, 60 pripadnika sektora za vanredne situacije, sve specijalne jedinice, helikopteri Vojske Srbije i MUP-a.

“U Obrenovac su upućene dodatne snage iz Sektora za vanredne situacije iz Vojvodine, kao i timovi protivterorističke jedinice, koji su bili u Lazarevcu i Ubu”, dodao je Marić.

POLAVE U OBRENOVCU

Sedam lekarskih ekipa upućeno je u Obrenovac, a apel građanima Obrenovca da se pridržavanju uputstava spasilaca uputio je i načelnik Uprave za vanredne situacije Beograda Rade Milošević, koji je Tanjugu da uprkos izuzetno teškoj situaciji u tom gradu niko nije povređen, na terenu je dovoljan broj spasilačkih ekipa, a preduzete su sve mere kako bi najugroženiji stanovnici bili izvučeni iz vode.

TENT Nikola Tesla za sada radi, ali smanjenim kapacitetom, jer, kako je objasnio ministar energetike Aleksandar Antić, teško je organizovati smenski rad.

On je demantovao je u TENT-u bilo detonacije, kako je ranije javljeno, ali je potvrdio da ima problema sa transformatorima u Velikim Crljanima.

POLAVE U OBRENOVCU

Saobraćajno preduzeće Lasta i GSP Beograd su angažovanjem i uvodjenjem dodatnih autobuskih linija pomogli evakuaciju gradjana Obrenovca.

Od sinoć je u spasilačkoj akciji pripadnika Žandarmetije, sektora za vanredne situacije MUP i ronilaca SAJ i vatrogasnih službi iz ugroženih delova Obrenovca evakuisano više stotina žitelja te opštine, a u spasavanju ugrozenih čitavog jutra učestvovao je i ministar odbrane Bratislav Gašić.

POLAVE U OBRENOVCU

Do sada je iz Obrenovca evakuisano 2.510 ljudi, a u toku je evakuacija još 1.400 stanovnika.

Poplavljeno je preko 900 objekata, a ugrožneo još 1.388, prema podacima MUP.

Vučić je jutros apelovao na stanovnike Obrenovca da ne odbijaju evakuaciju i da slušaju uputstva nadležnih državnih organa.

“Ne terajte nas da primenjujemo silu da bismo spasili vaše živote i time dodatno ugrozili živote spasilaca”, rekao je Vučić za RTS.

POLAVE U OBRENOVCU

Izvor: RTS, Tanjug, Alo, 021, Blic, RTV
Foto: Tanjug, 021, Blic

put sabac valjevo

12:00

Pored Obrenovca, najkritičnija situacija je i u Svilajncu gde se izlila Resava i poplavila čitav grad. Oko 1.000 ljudi na krovima i spratovima čeka evakuaciju.

To kaže predsednik opštine Predrag Milanović, ali dodaje da im se za sada ne može prići. U gradu nema struje, vode za piće, ne rade fiksni telefoni.

U centru grada dubina vode iznosi i do metar i po, a poplavljeni su Dom zdravlja, kao i Poljoprivredna škola.

Ljudi uspevaju da spasavaju uz pomoć bagera, a lokalni čelnici apeluju na Sektor za vanredne situacije da im pomgone u ljudstvu i mehaniziaciji, jer drugačije ljudi iz svojih kuća ne mogu da budu spaseni.

“Tamo gde možemo da priđemo pokušavamo nešto sa traktorima ali ima delova grada gde ne možemo uopšte”, rekao je Milanović i dodao:

“Ceo grad je potopljen i nekoliko sela uz Resavu. Treba nam mehanizacija, čamci, šatori, timovi za spasavanje da zbrinemo ljude. Treba sigurno još 1.000 ljudi do večeras zbrinuti.”

Na terotoriji Jagodine 15 sela je pod vodom, a najteže je u selima ka Rekovcu.

Poplavljena su sela Končarevo i Rakitevo, ali sam grad Jagodina nije u opasnosti. Kritičan je i Paraćin zbog visokog vodostaja reke Srnice, a 20 osoba čeka evakuaciju da im vojska pomogne čamcima da ih spasu.

Izvor: B92

15. maj 2014.

19:38 – Ruski avion “Iljušin” sleteće danas sa 60 spasilaca koji će da pomažu ljudima unesrećenim u poplavama u Srbiji, saznaje “Blic”. Ovaj list prenosi da je se Ruska Federacija prva odazvala pismu Vlade Srbije sa molbom za upućivanje humanitarne i tehničke pomoći.

BnoFuRiIcAAXLT-

BnqqjjfIUAArDs4

Bnr52ohIYAA28V9

BnraROCIYAA_EIf

BnsI0TLIUAAvdNK

Valjevo

Valjevo

17:00 – Vlada Srbije proglasila je na današnjoj sednici vanrednu situaciju na teritoriji čitave Srbije zbog obilnih padavina i nezapamćenih poplava koje su nas zadesile.

Vanredna situacija proglašena je na zahtev Republičkog štaba za vanredne situacije, na kojem je, ranije danas, razmatrana situacija u zemlji izazvana obilnim padavinama i poplavama.

16:53 – Vlada Federacije BiH donela je Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće, zbog kišnih padavina koje su prouzrokovale izlivanje reka i plavljenja velikog broja infrastrukturnih i stambenih objekata, kao i poljoprivrednog i drugog zemljišta.

16:35 – Situacija u Ljuboviji je izuzetno teška, 350 domaćinstava je pod vodom, bujica je odnela tri mosta u okolnim selima, dok su još četiri ugrožena, rekao je Tanjugu zamenik predsednika opštine Ljubovija Vidoje Jovanović.

16:20 – U Velikom Polju, nadomak Obrenovca, pukla je brana, reka Kolubara se izlila, a trenutno je u toku hitna evakuacija stanovništva.

Meštani se evakuišu u Osnovnu školu “Jovan Jovanović Zmaj”. Očekuje se da u selo Poljane, mesto gde je nasip i probijen, dođe predsednik države Tomislav Nikolić.

Kolubara je probila nasip na dva mesta. Naređena je hitna evakuacija, ali kako kaže pomoćnik predsednika opštine Obrenovac, Ivan Jegorević, imaju problem jer masa ljudi odbija da se iseljava.

Evakuacija u Velikom Crljenju

Evakuacija u Velikom Crljenju

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

Evakuacija Kolubara

16:00 – Most u Dragincu kod Loznice napukao je od siline reke Jadar koja je poplavila sve u ovom kraju. Saobraćaj je u prekidu i do centra mesta nije moguće doći iz bilo kog pravca.

15:15 – Nabujala Tamnava prepolovila je put Valjevo-Šabac kod Koceljeva. Reka Tamnava je toliko izašla iz korita da je poplavila mnoge kuće, i napravila veliku štetu u tom kraju. Njeno korito sada praktično prolazi kroz varošicu.

Valjevo

Valjevo

12:55 – Vanredna situacija i u Smederevskoj Palanci

Smederevska Palanka – Štab za vanredne situacije doneo je odluku o proglašenju vanredne situacije na području opštine Smederevska Palanka, pošto je kod Cerovca i Mramorca u toku prepodneva voda u lokalnim vodotokovima narasla do kritičnih kota i poplavljeni su putevi.

12:49 – Isključena struja u šest naselja kod Jagodine

Zbog kiše i visoke vode, preventivno isključeno iz napona šest naselja na području Jagodine.

Isklučen je pravac Bresje- Glavinci-Kolare- Dragosevac prema Rekovcu i pravac Novo Naselje Trnava- Trnava Grad, precizirao je on.

12:05 – Zbog obilnih padavina aktivirana GSS

Spasioci Gorske službe spasavanja (GSS) Srbije aktivirani su usled vanredne situacije nastale zbog obilnih padavina, saopštila je danas ta služba.

11:45 – Vatrogasac povređen u Novom Sadu

Zbog odrona i popadalih stabala na Fruškoj gori autobusi GSP za Popovicu saobraćaju samo do Mošine vile, a u krčenju puteva jedan vatrogasac je lakše povređen. Kiša i jak vetar oborili su dva stabla u Ulici Bogdana Šuputa na Telepu i u Pasterovoj na Detrelinari.

11:36 – Dvadeset ljudi je zarobljeno kod Lazarevca

Mali i Vesić su u selu Junkovac kod Lazarevca, gde koordiniraju akciju spasavanja. Dvadeset ljudi je zarobljeno bujicom, a Žandarmerija se probila do njih čamcem i grupiše ih u najvišem objektu. Ne mogu da ih vrate od bujice koja je mnogo jaka. Jedini način je da ih helikopter korpom kupi. I poleteo je vojni helikopter iz Topole. Akcijom operativno rukovodi komandant Žandarmerije Božović.

11:00

Kiša u celoj Srbiji uporno i neprekidno već nekoliko sati, a zbog izlivanja reka na zapadu Srbije u prekidu je saobraćaj na putu Koceljava – Osečina i Lipnički Šor – Tekeriš. Vanredne situacije proglašene u Valjevu, Ljigu, Ubu, Lajkovcu, Šapcu… Pripadnici Sektora za vanredne situacije su na terenu.

U Beogradu poplave su odnele prvu žrtvu, dok je jedan vatrogasac poginuo u nabujalu Jasenicu. Širom Srbije evakuisano je preko 500 ljudi. Kod Bubanj potoka je u toku evakuacija putnika, kao i u Junkovcu.

U Umčarima se noćas utopila jedna osoba i to je prva žrtva poplava u Beogradu, saopštio je gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

On je posle sednic Gradskog štaba za vanredne situcija apelova na gradjane da slušaju i poštuju savete nadležnih organa kako se ubuduće takvi slučajevi ne bi dešavali.

“Iamamo i prvu žrtvu. U Umčarima se utopia jedna osoba, zato što nije slušala nadležne organe koji su je savetovali da treba da se evakuiše iz kuće. Naš primarni cilj je da izbegnemo takave slučaje”, rekao je Mali i podvukao da građani, ukoliko se evakuacija naredi poslušaju nadležne organe oko načina evakuacije.

Mali je rekao da su na teritoriji grada najugroženija područja Lazarevca, Obrenovca i Grocke.

Vatrogasac spasilac D. L. (42) iz Topole stradao je jutros u akciji spasavanja na reci Jasenici, javlja B92.

Spasilac D. L. upao je jutros oko 6.30h u nabujalu reku Jasenicu kada mu se otkačila sajla prilikom spasavanja meštanina koji je prelazio most između sela Gorovič i Žabare.

Zbog opasnosti i ugrožavanja bezbednosti jutros su isključene trafostanice 110/x kV “Lazarevac” i “Lešnica”, jer se nivo vode podigao do komandne ploče, saopšteno je iz EPS-a.

Prikazujemo vam kako izgledaju neki od poplavljenih gradova:

Valjevo

Valjevo

Valjevo

Valjevo

Valjevo

Valjevo

Valjevo

Valjevo

valjevo centar

Ibarska magistrala - odron

Ibarska magistrala – odron

Lučani

Lučani

Lučani

Lučani

Lazarevac

Lazarevac

Lazarevac

Lazarevac

Lazarevac

Lazarevac

Osečina

Osečina

Osečina

Osečina

skrapez 2

sarajevo

bosna

 

dobrosevici sarajevo

kolubara most poplave

reka pilica bajina basta

zvornik drina

Most na reci Gradac kod Valjeva

Most na reci Gradac kod Valjeva

Ulica u Kotežu

Ulica u Kotežu

Reka Obnica kod Valjeva

Reka Obnica kod Valjeva

Autor: Life Content
Foto: Đorđe Đoković, Tanjug, Slobodan Marković, Gordana Plazinić, Dušan Perić, Danilo Peternek, Serbia Wonderland, Twitter